Inteligentny dom przewodowy czy bezprzewodowy? Jaki wybrać?

image

Inteligentne domy jeszcze do niedawna postrzegane były jako wynalazki prosto z amerykańskich filmów science-fiction. Obecnie ta nowoczesna technologia zyskuje coraz większą popularność. Wynika to z wielu korzyści, jakie oferuje swoim użytkownikom.

Inteligentne domy nie są już abstrakcyjnym pojęciem. Stają się one powszechnym rozwiązaniem w wielu domach. System ten można podzielić na przewodowy lub bezprzewodowy. Omówimy, którą opcję wybrać i jakie są tego powody. Pytanie, czy inteligentny dom powinien być przewodowy czy bezprzewodowy, nie jest tylko kwestią preferencji gospodarza, ale zależy również od rodzaju mieszkania i warunków, w jakich się ono znajduje.

Domy inteligentne to nic innego jak zaawansowana technologicznie sieć, która w sposób zautomatyzowany zarządza wszystkimi systemami w budynku. Dzięki temu można podłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i kontrolować ich działanie za pomocą jednego kliknięcia.

Inteligentny dom może reagować zarówno na czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Pozwala zautomatyzować takie rzeczy jak ogrzewanie, oświetlenie, alarmy czy monitorowanie rolet. Taki dom jest bardziej luksusowy, komfortowy i bezpieczniejszy niż jakikolwiek inny. Na rynku istnieje wiele systemów inteligentnego sterowania budynkiem. Można je podzielić na dwa rodzaje.

Inteligentny dom z systemem bezprzewodowym

Systemy bezprzewodowe to jeden z głównych rodzajów systemów inteligentnego domu. Nie wymagają one do działania okablowania, a wszystko odbywa się za pośrednictwem fal radiowych. Dzięki temu są niemal bezinwazyjne i nie wymagają skomplikowanej budowy. Rozwiązania bezprzewodowe są idealne do automatyzacji małych przestrzeni, takich jak mieszkania i domy, które mają jedno piętro lub mniej niż 120 m2. W takich miejscach system powinien działać bez problemu. Technologia bezprzewodowa wiąże się na ogół z niższymi kosztami.

Bezprzewodowe systemy inteligentnego domu kojarzą się z wygodą. Jest to słuszne skojarzenie. Takie rozwiązanie nie wymaga kabli i może być wdrożone w dowolnym momencie istnienia domu czy mieszkania (nie trzeba planować instalacji przed rozpoczęciem budowy). Jest też znacznie tańsze od systemu przewodowego. Aktywność fal radiowych jest podstawą działania podłączonych urządzeń.

Inteligentny dom z systemem przewodowym

Nie każdy jednak może wybrać tańszą i wygodniejszą opcję bezprzewodową. W dużych, wysokich domach i dużych budynkach użyteczności publicznej lepiej sprawdzą się systemy przewodowe. Tego typu instalacja jest pracochłonna i po jej zakończeniu będzie wymagała remontu. Dobrym pomysłem jest wybór odpowiedniej technologii na początku procesu projektowania. Systemy przewodowe są droższe niż te z kablami. Systemy kablowe są trwalsze niż inne rodzaje systemów i mogą być na stałe zainstalowane w budynkach. System pozostanie na miejscu w obrębie domu do momentu sprzedaży nieruchomości. Taki system działa lepiej niż wersja bezprzewodowa, nie przeszkadzają mu też przeszkody w postaci podłóg, zamkniętych pomieszczeń itp.

System przewodowy w inteligentnym domu jest droższy w instalacji i wymaga zainstalowania kabli na stałe w ścianach, podłogach lub sufitach. Są to ścieżki, po których biegną kable od centrali alarmowej aż do poszczególnych urządzeń. Instalacja przewodowego systemu inteligentnego domu jest niezbędna na początku budowy lub remontu.

Sterowanie domem inteligentnym za pomocą systemu inteligentnego domu

Inteligentne domy mają za zadanie poprawić jakość codziennego życia. Aby to osiągnąć, potrzebna jest możliwość szybkiej komunikacji pomiędzy wszystkimi urządzeniami. Specyficzne warunki każdego miejsca podyktują, czy system powinien pójść w stronę przewodową czy bezprzewodową.

Systemy inteligentne pozwalają na wykorzystanie urządzeń bezprzewodowych do zarządzania ogrzewaniem, oświetleniem i bramami garażowymi. Można to zrobić zdalnie za pomocą aplikacji na smartfonie.