Wszyscy Polacy są przerażeni na myśl, że nadchodzi zima stulecia. Jej "okropność" nie będzie jednak spowodowana prognozowanymi mrozami, ale podwyżkami energii elektrycznej, które zmuszą ludzi do opóźnienia sezonu grzewczego i dostosowania się do niższych temperatur w domach. Każdy chce oszczędzać energię, gdy tylko jest to możliwe, to nic dziwnego. Z pomocą przychodzą nowe technologie. Inteligentne oświetlenie jest jednym z możliwych rozwiązań. Dowiedz się więcej o korzyściach płynących z inteligentnego oświetlenia.
O inteligentnym oświetleniu można mówić zarówno w przypadku jednej zainstalowanej żarówki, jak i wszystkich domowych źródeł światła, które są zintegrowane w jeden system. Ten z kolei może być sterowany za pomocą konkretnej aplikacji, mostka lub specjalnego urządzenia z asystentem głosowym. Oznacza to, że oprawy i punkty świetlne mogą być sterowane zdalnie. Inteligentne oświetlenie jest więc zaliczane do kategorii sieci IoT, czyli produktów inteligentnego domu, które łączą się ze sobą. obiektów, które po połączeniu mogą wymieniać między sobą dane. Internet i inne inteligentne urządzenia pozwalają na automatyzację działania oświetlenia, co z kolei czyni je inteligentnym.
Opcje inteligentnego oświetlenia są dostępne w wielu różnych stylach i kolorach. Możemy ustawić automatyczne systemy oświetleniowe, aby urządzić nasze mieszkanie zgodnie z naszymi standardowymi potrzebami i kreatywnymi pomysłami. Na przykład oświetlenie biurka i podświetlenie wnętrz szafek to dwa pierwsze kroki. Ogólnie wyróżniamy trzy główne rodzaje inteligentnego oświetlenia.
Inteligentne oświetlenie może wyróżniać się nie tylko źródłem światła, ale również implementacją komunikacji bezprzewodowej. Mamy tu na myśli trzy metody:
Idealnym scenariuszem jest zaplanowanie instalacji inteligentnego oświetlenia w projekcie domu przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Łatwiej jest zaplanować i poprowadzić okablowanie w całym domu. Pozwoli to na stworzenie grup lub wyizolowanie punktów, które działają niezależnie. Nie jest to jednak wymóg konieczny. Bezprzewodowe systemy oświetleniowe można wykorzystać do modernizacji istniejących budynków.
Chociaż przewodowy inteligentny system oświetlenia może być trudniejszy do zainstalowania niż system elektryczny, nadal jest to możliwe. Nie masz obaw o posiadanie zbyt wielu lub źle rozmieszczonych przełączników. Inteligentne oświetlenie może pozwolić na pominięcie ich wszystkich.
Dobrym rozwiązaniem przy planowaniu dystrybucji przewodów inteligentnego oświetlenia jest zastosowanie systemu "extra-duct". System ten dominuje w dzisiejszych domowych instalacjach elektrycznych. Dzieje się tak dlatego, że można tworzyć obwody oświetleniowe bezpośrednio na poziomie wyłącznika, gdzie znajduje się moduł automatyki. Pozwala to na większą elastyczność przy przyszłych remontach i przebudowach. Jest jednak bardziej skomplikowane i kosztowne niż prowadzenie przewodu bezpośrednio z rozdzielnicy.
Warto rozważyć możliwość zainstalowania specjalnych czujników ruchu lub obecności. Czujniki te powinny być w stanie mierzyć promieniowanie podczerwone. Będą one automatycznie włączać lampy, gdy znajdziesz się w ich zasięgu. Nie wyłączą się również, jeśli wyczują Twoją obecność. Jest to świetny sposób na oświetlenie łazienki, korytarzy, kuchni, garażu, tarasu. Mówiąc wprost - oświetla wszędzie tam, gdzie udajesz się po zmroku.
Inteligentne systemy oświetleniowe mogą być sterowane bezprzewodowo, ale warto rozważyć również włączniki dotykowe. To świetny dodatek dla tych, którzy wolą tradycyjne włączniki światła. Inteligentne przełączniki oferują szerszy zakres ustawień niż tradycyjne przełączniki światła. Pozwalają one na uruchomienie wielu punktów jednocześnie w różnych konfiguracjach sceny świetlnej.
Inteligentne gniazda mogą wykonywać niektóre funkcje podobne do inteligentnych przełączników. Gniazda te pozwalają na zdalne sterowanie działaniem wszystkich lamp podłączonych do inteligentnego włącznika. Muszą być one kompatybilne z naszym gniazdkiem. Przed podłączeniem ich do kontaktu upewnij się, że go sprawdzisz.
Swego rodzaju centrum dowodzenia będzie też aplikacja lub inteligentny głośnik z wirtualnym asystentem, który reaguje bezpośrednio na komendy głosowe, jak Google Home, Amazon Alexa czy Apple HomeKit. Aby sprawnie zarządzać siecią inteligentnego oświetlenia, najlepiej zaopatrzyć się w system jednego producenta.
Otrzymasz różne funkcje w zależności od tego, jakiego producenta wybrałeś dla swoich elementów inteligentnego oświetlenia. Podstawą działania inteligentnych urządzeń jest możliwość zdalnego włączania i wyłączania świateł, a także planowania ich pracy. Oznacza to, że możemy zapalić lampy w naszych przedpokojach jeszcze przed wejściem do domu.
Zarządzanie oświetleniem pozwala nam na sterowanie wieloma punktami świetlnymi w obrębie danego pomieszczenia lub poszczególnymi odbiornikami. Jeśli model obsługuje paletę kolorów RGB, możemy ściemniać światło i zmieniać jego barwę. Inteligentne oświetlenie pozwala również na dostosowanie parametrów oświetlenia do wykonywanych czynności. Różne poziomy natężenia, barwy i temperatury światła sprawią, że będzie ono sprzyjać pracy, czytaniu czy relaksowi.
Inteligentne oświetlenie można również zsynchronizować z oglądanym filmem, tytułem lub słuchaną muzyką. Można to zrobić poprzez zmianę kolorów zgodnie z taktem odtwarzanych dźwięków lub zastosowanie odpowiednich kompozycji świetlnych. To tylko niektóre z technicznych zalet inteligentnego oświetlenia. Urządzenia inteligentne często oferują inne, mniej oczywiste korzyści.
Inteligentne urządzenia domowe to niewątpliwie nowoczesny sposób na życie. Zapewniają bardziej komfortowy styl życia i są w stanie intuicyjnie dostosować się do naturalnych rytmów dnia. Weźmy pod uwagę inteligentną lampę, która jest zintegrowana z automatycznymi roletami. Połączenie tych dwóch odbiorników może skutkować włączeniem źródła światła zaraz po otwarciu okien, czyli zawsze o 6:06 rano. Choć niektórym może się to wydawać nadmierną krzykliwością, to jest to technologia, która doskonale odpowiada potrzebom współczesnego człowieka. Inteligentne oświetlenie może spełniać także inne zadania.
Inteligentne oświetlenie oferuje dodatkowe korzyści, w tym bezpieczeństwo. Zautomatyzowane sterowanie oświetleniem pozwala na przykład udawać, że jesteś w domu. Może to być świetny sposób na zabezpieczenie mienia, które zostało pozostawione bez opieki. Zniechęcić kogoś o złych zamiarach do przekroczenia naszego progu.
Zaprogramowane sceny świetlne to świetny sposób na stworzenie romantycznej atmosfery i wejście w tryb skupienia. Można je również wykorzystać jako pośrednią formę dbania o oczy. Nie sposób znaleźć alternatywnego źródła sztucznego oświetlenia, które dostosuje się do warunków panujących w pomieszczeniu lub ustawi najlepsze parametry dla czynności wymagających pracy oczu. Jednak długotrwałe czytanie w złych warunkach oświetleniowych może w końcu doprowadzić do uszkodzenia oczu.
Lampy antydepresyjne to popularny trend od dłuższego czasu. Białe światło słoneczne może pozytywnie wpływać na nastrój i uwalniać serotoninę. Tak właśnie mają działać lampy. Choć nie będę udowadniać ich wartości terapeutycznej, to wspomnę, że podobne efekty świetlne można uzyskać dzięki scenariuszom inteligentnego oświetlenia. W niektórych z nich znajdziecie tryb słoneczny, a także wiele innych klimatycznych programów. Choć jest mało prawdopodobne, że rozwiążą one jakiekolwiek problemy zdrowotne, to w zależności od nastroju i panującego otoczenia mogą mieć pozytywny wpływ.
Ze wspomnianymi trybami wiąże się jeszcze jedna zaleta. Niektóre inteligentne produkty oświetleniowe pozwalają nam zaprogramować światło tak, aby naśladowało naturalny wschód słońca. Ten mały trik może uratować nasz zaspany mózg podczas zimowych, krótkich dni, kiedy mamy wrażenie, że budzimy się w środku nocy, a tak naprawdę wstajemy na początku dnia.
Kompleksowy system inteligentnego oświetlenia ma największą zaletę: jest bardziej energooszczędny niż standardowe żarówki LED. Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach rosnących cen energii elektrycznej. Co decyduje o tym, że automatyka domowa jest bardziej energooszczędna niż tradycyjne rozwiązania? Możliwość dostosowania natężenia światła do panującego otoczenia, liczby osób w pomieszczeniu oraz upodobań domowników. Inteligentne lampy są w stanie zużywać mniej prądu niż potrzebują, co przekłada się na dłuższą żywotność. Poprzez aplikacje sterujące mamy również dostęp do aktualnych danych o zużyciu prądu przez całą inteligentną instalację. Dzięki temu możemy na bieżąco kalkulować i modyfikować sposób działania oświetlenia.