Co to jest gniazdko WiFi? Jak działa?

image

Inteligentne gniazdka stają się coraz bardziej powszechne w naszych domach. Inteligentne gniazdka pozwalają nam zmniejszyć zużycie energii oraz zwiększyć komfort korzystania i obsługi innych urządzeń elektrycznych w naszych domach. Jakie są przydatne funkcje inteligentnych gniazdek?

Inteligentne gniazdko WiFi - co to takiego?

Ludzie coraz częściej starają się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i obniżyć rachunki za prąd. Na pytanie "Co to jest gniazdko wifi?" odpowiadamy, że inteligentne gniazdka to świetny i skuteczny sposób na oszczędzanie energii elektrycznej. Wiele osób uważa, że urządzenia te są zbyt drogie i poza ich zasięgiem finansowym. Nie sposób bardziej się mylić. Nowoczesne gniazdka wyposażone są w układy elektroniczne, dzięki którym zwykłe gniazdka, które zazwyczaj mają napięcie 230 V, stają się bardziej funkcjonalne. Inteligentne gniazdka elektryczne są w stanie kontrolować i koordynować przepływ prądu. Wydaje się, że jest to proste zadanie. Nierzadko zdarza się, że dzięki aplikacji od producenta jesteśmy w stanie obsługiwać wybrane urządzenie za pomocą smartfona. Ze smartfonów możemy sterować całym naszym domowym sprzętem AGD i RTV, włączając i wyłączając poszczególne urządzenia, nie wstając nawet z łóżka.

Producenci inteligentnych gniazdek elektrycznych wyposażyli wybrane modele w funkcję, która pozwala kontrolować i mierzyć zużytą energię. Akcesoria te są łatwe w montażu. Wystarczy włożyć zaślepkę do kontaktu na ścianie, blacie czy biurku. Inteligentne gniazdka elektryczne mogą kontrolować podstawowe urządzenia domowe, w tym zużycie energii elektrycznej.

Smart gniazdko WiFi - co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Na rynku jest wiele inteligentnych gniazdek elektrycznych. Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie warto wydawać zbyt wiele na tego typu gadżety. Gadżety z najniższej półki cenowej mają znacznie mniej funkcji, więc oszczędności nie będzie. Równie ważna jest komunikacja z gniazdkiem. Jest to komunikacja poprzez sieć Wi-Fi w domu lub Internet w przypadku nowszych modeli. Najlepsze urządzenie to takie, którym można sterować zdalnie z dowolnego miejsca, nawet spoza domu. Możliwe jest sterowanie nim za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Dzięki niej możemy monitorować aktualne zużycie prądu przez określone urządzenia i zdalnie je wyłączać lub włączać. Jedną z najfajniejszych funkcji, jakie oferują inteligentne gniazdka elektryczne, jest możliwość automatycznego włączania/wyłączania urządzeń o określonej godzinie, np. po zmroku.

Inteligentne gniazdka mogą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo podczas korzystania z urządzeń AGD i RTV w domu. Wiele gniazdek wyposażonych jest w czujnik wysokiej temperatury, który ostrzega przed przegrzaniem, które może spowodować uszkodzenie urządzenia. Dobrym wyborem jest smart gniazdko WiFi, które może sterować każdym rodzajem oświetlenia. Jest to bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem. Może ona nawet zapobiec włamaniu.

Inteligentne gniazdko WiFi powinno w czytelny sposób wyświetlać statystyki zużycia energii. Lepsze modele pozwalają nam ustawić czas, w którym będą generowane raporty i dane. Może to być np. raz dziennie, raz na tydzień, raz na miesiąc lub raz na kwartał. Można też wybrać, w jaki sposób te informacje będą do nas dostarczane - czy za pośrednictwem poczty elektronicznej, czy bezpośrednio do aplikacji. Najpierw sprawdźmy, czy urządzenie jest kompatybilne z naszym systemem operacyjnym. Większość modeli jest kompatybilna z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi Android lub iOS. Tylko nieliczne gniazda mogą współpracować również z Windows Phone.

Najlepiej zainwestować w smart gniazdko z pomiarem energii. Zapewni to duży komfort zarówno dla urządzenia, jak i podłączonych do niego urządzeń elektrycznych. W efekcie nasze rachunki za prąd pójdą w dół. Urządzenia te są zarówno bardzo przydatne, jak i ekonomiczne.