Jaka aplikacja do sterowania domem? Jaką aplikację do smart home wybrać?

image

Systemy inteligentnego domu są w ostatnim czasie przedmiotem wielu dyskusji. Systemy te pozwalają na automatyzację wielu procesów, które wcześniej były zarządzane ręcznie przez domowników. W poniższym poradniku omówimy najpopularniejsze aplikacje smart-home. Zachęcamy do dalszej lektury!

Inteligentny dom - czy to przyszłość czy już teraźniejszość?

Inteligentne domy i mieszkania to zdecydowanie znak, że żyjemy w erze technologii cyfrowych. Choć nie mamy jeszcze prasowalnic przypominających roboty, to inteligentne urządzenia są w stanie wykonać więcej zadań. Automatyzacja to dodatkowa korzyść, która ułatwia i usprawnia codzienne życie. Poszczególne urządzenia i całe systemy inteligentnego domu mają zapewnić wygodę, oszczędność czasu i bezcenne bezpieczeństwo. Czy dostępne rozwiązania są skuteczne? Opinie użytkowników są kluczowym czynnikiem decydującym o tym, czy rozwiązania się sprawdzają. W przyszłości możemy spodziewać się rozszerzenia naszej linii produktów o kolejne urządzenia, które wszystkie będą mogły być sterowane za pomocą aplikacji mobilnych.

Czy korzystanie z dedykowanych aplikacji, automatyki inteligentnego domu jest trudne?

Wiele osób obawia się nowinek technologicznych i ucieka przed nimi. Czy jest się czego bać? Wystarczy uświadomić sobie, że nowe technologie mają na celu uproszczenie naszych codziennych obowiązków. Zarówno aplikacje jak i urządzenia smart home są łatwe w obsłudze. Jest ona podobna do normalnego korzystania z innego oprogramowania. Aplikacje mobilne często prowadzą użytkowników krok po kroku, dzięki czemu nie muszą się oni martwić o konfigurację konkretnego urządzenia, czy parowanie sprzętu ze sobą.

Krótki opis każdej aplikacji dla inteligentnego domu

Do zarządzania inteligentnym domem niezbędna jest aplikacja mobilna. Na rynku istnieje kilka wartych uwagi opcji, które cieszą się dużą popularnością. Aplikacje do zarządzania inteligentnym domem można pobrać za darmo i często są wspierane przez producentów konkretnych urządzeń. Podczas zakupów sprzętu AGD i RTV należy wziąć pod uwagę środowisko programowe, z którym będzie współpracował wybrany wcześniej model. Choć sprzęt można połączyć z większością aplikacji mobilnych, może on nie współpracować dobrze z innymi urządzeniami. Ważne jest, aby wybierać produkty, które mają wspólny system zarządzania.

Aplikacja Tuya

Zacznijmy od aplikacji Tuya. Oprogramowanie to cieszy się dużą popularnością wśród polskich użytkowników. Można to przypisać między innymi przyjaznemu interfejsowi i łatwości w konfiguracji. Nawet dla mniej doświadczonych użytkowników nawigacja po aplikacji jest łatwa. Tuya ułatwia zarządzanie sparowanymi urządzeniami, które komunikują się za pomocą różnych form komunikacji. Współpracuje z urządzeniami, które korzystają z Bluetooth lub Wi-Fi. Tak naprawdę system Tuya składa się z dwóch programów, które wcześniej były zupełnie różne. Obecnie są to dwa programy o identycznych możliwościach.

Smarty Life i Tuya pozwalają na tworzenie tak zwanych scen. Dzięki temu można zautomatyzować procesy, co jest wisienką na szczycie inteligentnych domów. Istnieje wiele czujników, które można wykorzystać jako aktywatory do wykonania określonych czynności. Jeśli czujnik ruchu nie wykryje Twojej obecności, inteligentne gniazdko może wyłączyć telewizor po określonym czasie. Jest to wygodne, a także pozwala zaoszczędzić pieniądze. Może też wpływać na bezpieczeństwo domowników, jeśli zamiast telewizora używasz żelazka. Aplikacje Smart Life i Tuya pozwalają na grupowanie urządzeń na podstawie pomieszczeń, w których się znajdują. Można też zdalnie włączać lub wyłączać sprzęt. Można również stworzyć harmonogram działania, który pozwala na włączenie lub wyłączenie danego urządzenia o określonej godzinie i dniu.

Aplikacja Google Home

Lista nie może być kompletna bez propozycji od amerykańskiego giganta technologicznego. Google Home to aplikacja mobilna, która plasuje się w czołówce pod względem popularności. Podobnie jak inne narzędzia sygnowane tą marką, jest ona intuicyjna i nie sprawia problemów nawet przy pierwszym kontakcie. Możliwe jest również sortowanie urządzeń na podstawie pomieszczeń, w których się znajdują. Zakładki takie jak Home i Channel ułatwiają nawigację po aplikacji. Zakładki te mają ułatwić szybkie znalezienie najważniejszych i najczęściej występujących procesów, dzięki czemu nie ma potrzeby wielokrotnego ich wyszukiwania. W aplikacji można również kontrolować media odtwarzane na urządzeniach sparowanych z Google Home. Możesz zmieniać głośność i przełączać utwory. Możesz też zmienić ustawienia źródła dźwięku. Google Assistant pozwala na korzystanie z komend głosowych. Można spodziewać się kolejnych usprawnień, ponieważ oprogramowanie jest stale aktualizowane.

Aplikacja Amazon Alexa

Amazon Alexa jest najbliższym konkurentem Google Home. Amazon Alexa to system zarządzania domem giganta e-commerce. Alexa jest prosta w obsłudze, a jej nauka zajmuje bardzo mało czasu. Zdecydowana większość użytkowników może z niej korzystać. Alexa pozwala na grupowanie urządzeń w pokoje. Pozwala to na lepszą kontrolę nad sprzętem i ułatwia odnalezienie drogi wśród urządzeń. Oprogramowanie Amazona pozwala na wydawanie komend głosowych. Możliwe jest również korzystanie ze sprzętu za pomocą interkomu. Można też wykorzystać mikrofon telefonu do wysłania polecenia do głośnika podłączonego w innym miejscu domu.

Alexa pozwala na tworzenie rutyn automatyzacji. Co to jest. Jeśli po powrocie do domu włączysz światło w przedpokoju, włączy się również klimatyzator, a żaluzje mogą zostać podniesione. To tylko jeden z przykładów. Jest ich znacznie więcej. Inteligentne rozwiązania oferują takie udogodnienia jak.

Aplikacja IFTTT

To czas na przedstawienie aplikacji IFTTT, jeśli mówimy o automatyzacji procesów. Jest to skrót od "If This Then That". Nie ma na celu umożliwienia zdalnej obsługi inteligentnych urządzeń. Celem IFTTT jest umożliwienie złożonych scenariuszy automatyzacji. Możesz tworzyć niesamowite harmonogramy, jeśli poświęcisz wystarczająco dużo czasu na konfigurację. Istnieje wiele opcji, jeśli Twój dom jest wyposażony w inteligentne urządzenia, takie jak czujniki ruchu lub zmierzchu. Aby stworzyć funkcjonalne rozwiązania i wyobrazić sobie nowe scenariusze, będziesz potrzebował wyobraźni. Samo tworzenie scenariuszy jest łatwe i nie wymaga umiejętności programowania.

Aplikacja HomeKit

Listę najpopularniejszych aplikacji dla inteligentnego domu zamyka oferta Apple. HomeKit jest zoptymalizowany jak wszystkie programy producenta. Za pomocą aplikacji można sterować wieloma urządzeniami w domu. Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość sterowania wieloma urządzeniami jednocześnie. Dzięki temu można włączyć wiele urządzeń jednocześnie. HomeKit pozwala na podgląd na żywo z kamery IP oraz grupowanie urządzeń według pomieszczeń. Możliwa jest również automatyzacja. Aby stworzyć odpowiedni scenariusz, trzeba będzie zaznaczyć jakiś wyzwalacz. Na przykład polecenie, które oznacza Twoje wyjście z pracy.

Aplikacje inteligentnego domu są proste w obsłudze, więc nie musisz się martwić o kwestie związane z obsługą. Aplikacja ta nie będzie trudna, jeśli znasz inne oprogramowanie do smartfonów. Inteligentne rozwiązania to gwarancja wygody, bezpieczeństwa i często oszczędności