Rozwiązania smart home – jakie są inteligentne urządzenia?

image

Najważniejszą rzeczą podczas planowania inteligentnego domu jest określenie naszych potrzeb. Następnie zadajemy sobie podstawowe pytanie: Co możemy zautomatyzować za pomocą tego typu technologii, aby nasz dom stał się bardziej inteligentny?

Na początek można wykorzystać urządzenia od jednego producenta. Ułatwia to konfigurację i automatyzację, ale też ogranicza liczbę produktów, które możemy wykorzystać. Otwarte rozwiązania smart home takie jak Home Assistant czy Domoticz pozwalają nam na integrację produktów wielu producentów, ale zajmują więcej naszego czasu.

Często dostajemy pytania o produkty, które można zautomatyzować w inteligentnym domu. Postanowiliśmy stworzyć taką listę. Listę rozwiązań dla inteligentnego domu podzieliliśmy na mniejsze części, bo była bardzo długa. Dziś publikujemy pierwszą odsłonę.

Co możemy zautomatyzować, aby stworzyć inteligentny dom?

Światła możemy zautomatyzować na dwa sposoby.

1.1. Kupując systemy inteligentnego oświetlenia - listwy ledowe lub lampy, które "będą inteligentne" zaraz po wyjęciu z pudełka Przykłady to Yeelight czy Philips Hue.

1.2. Poprzez zakup sterowników do przełączników, które następnie umieszczamy w skrzynkach. Dzięki temu za niższą cenę możemy uczynić dowolne światło inteligentniejszym. Przykładem są urządzenia ZAMEL, Sonoff, Shelly, Fibaro.

2. Alarm - Możemy zintegrować alarm z innymi urządzeniami, aby wyświetlić go na jednym ekranie. Przykładem jest wspierany przez Asystenta Domowego system Satel Integra, z modułem ETH-1. Te inteligentne urządzenia pozwalają na automatyzację różnych elementów w ramach inteligentnego domu.

3. Czujniki - W domu możemy umieścić wiele czujników. Czujniki zalania wodą oraz dymu, gazu, czadu i zmiany położenia. Czujniki te alarmują nas, gdy coś jest nie tak. W przypadku wykrycia zagrożenia natychmiast nas powiadamiają. Czujniki te mogą być firmy Aqara lub Fibaro, a także innych producentów.

4. Kontaktrony, czujniki ruchu - To również są czujniki. Mają jednak szerszy zakres zastosowań. Można je wykorzystać zarówno jako element alarmowy (czujnik wykrył problem), jak i wyzwalający automatykę. Gdy wchodzimy do domu, oczyszczacz aktywuje się po uruchomieniu kontaktronu. Albo, gdy w pomieszczeniu zostanie wykryty ruch, włączy się światło. Takie czujniki mogą być od Aqara lub Fibaro, a także innych producentów.

5. Sterowniki rolet - Sterowniki rolet mogą służyć do automatyzacji podnoszenia lub opuszczania rolet. Dzięki temu możemy zautomatyzować zamykanie całego domu lub opuszczanie rolet podczas oglądania filmu. System sterowników produkowany jest przez Shelly, Zamel oraz Fibaro.

6. Czujniki temperatury, wilgotności i PM 2.5 - Ten rodzaj czujników informuje nas o różnych parametrach w naszym mieszkaniu. Możemy dowiedzieć się, jaka jest temperatura, wilgotność oraz stężenie pyłu PM2,5. Na podstawie tych informacji można uruchomić oczyszczacz lub nawilżacz powietrza. Dzięki temu poprawia się jakość i komfort powietrza. Czujniki te mogą być wykonane przez firmę Aqara i Xiaomi.

7. Inteligentne gniazdka - Inteligentne gniazdka pozwalają nam zautomatyzować urządzenia, które nie mają funkcji smart, jak stary telewizor czy czajnik. Zdalnie możemy włączyć lub wyłączyć urządzenie, a nawet sprawdzić ile energii zużywa. Aqara, Fibaro czy Smart DGM to niektóre przykłady gniazdek. Rozwiązania smart home dają tę możliwość, którą można wykorzystać nie tylko do zapewnienia wygody, ale także ekologii i oszczędności.

8. Sterowanie ogrzewaniem - W tym przypadku możemy zdalnie sterować ogrzewaniem. Dotyczy to zarówno ogrzewania podłogowego, jak i zwykłych grzejników. Możemy w ten sposób zdalnie sterować temperaturą w naszym mieszkaniu. Taki system mogą zapewnić tacy producenci jak Honeywell, Honeywell, Tado czy Netatmo.

9. Sterowanie bramą - Dzięki temu inteligentnemu rozwiązaniu możemy zdalnie sterować bramą garażową lub wjazdową, konfigurując ustawienia w naszej aplikacji mobilnej. Produkty te produkowane są przez firmy Nice i Zamel.

10. Inteligentne wideodomofony 10. Jeśli chcemy zdalnie podejrzeć, kto do nas przyszedł, świetnym rozwiązaniem są inteligentne wideodomofony. Przykładowym producentem jest firma Nice.

11. Inteligentne zamki do drzwi - Jeśli chcemy zdalnie otwierać nasze drzwi, możemy zainstalować inteligentny zamek z czujnikami ruchu, który można skonfigurować za pomocą aplikacji. Aqara, Gerda i August to niektórzy z producentów tych produktów. Nie ma konieczności wkładania klucza i przekręcania go, aby otworzyć drzwi.

12. Roboty - roboty odkurzające i mopujące również można podłączyć do automatyki. Jest to możliwe dzięki robotom Roborock, Xiaomi, Viomi.

13. Nawilżacze i oczyszczacze - ten segment również można podłączyć do naszego inteligentnego domu. Urządzenia te dostępne są w ofercie Sharp, Philips, Samsung i Xiaomi. Niektóre modele mogą być aktywowane, gdy ktoś wejdzie do pomieszczenia, dzięki czujnikowi ruchu.

Rozwiązania Smart Home

Rozwiązania dla inteligentnego domu oferują wiele korzyści

Jak widać, automatyzacja nie stanowi problemu dla większości aspektów życia domowego. Ważne jest, aby wspomnieć o kilku kluczowych zaletach technologii smart home, które zachęcą Cię do zaprojektowania i wdrożenia systemu inteligentnego domu. Oto pięć najważniejszych z nich!

Bezpieczeństwo

Duża liczba użytkowników twierdzi, że podoba im się idea i korzyści płynące z inteligentnego domu, głównie dlatego, że zwiększa on ich poczucie bezpieczeństwa. Rozwiązania inteligentnego domu mogą integrować i usprawniać działanie standardowych urządzeń, takich jak czujniki czy kamery, w celu ochrony mienia. Za pomocą aplikacji mobilnej można łatwo zarządzać sytuacją w domu, nawet jeśli jest on oddalony o tysiące kilometrów. Możliwa jest współpraca z agencją ochrony, ponieważ istnieje więcej opcji wsparcia w zakresie bezpieczeństwa.

Połączenie oświetlenia zewnętrznego z czujnikiem ruchu utrudnia pracę włamywaczom i ma właściwości odstraszające. Można je również wykorzystać do zapobiegania innym zagrożeniom, takim jak pożar, zalanie czy dym. Nie tylko czujniki ruchu opłaca się umieścić w inteligentnym domu. Inspirujące są również zautomatyzowane rolety, które symulują "codzienne życie" wewnątrz pustego domu.

Efektywność energetyczna

Technologia inteligentnego domu znana jest z tego, że pozwala oszczędzać energię. Jest to ważna korzyść z co najwyżej dwóch powodów. Pierwszym z nich jest wspieranie ochrony środowiska. Ten temat jest głównym zagadnieniem w debacie publicznej. Możesz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, wybierając i integrując rozwiązania elektroniczne. Dzięki temu włączysz się w walkę ze szkodliwymi emisjami i nadmiernym zużyciem.

Po drugie, zauważysz różnicę w swoim portfelu. Inteligentne rozwiązania wiążą się z kosztami. Są jednak opłacalną inwestycją, a nie wydatkiem, który nie przynosi żadnych korzyści. Opłaty stałe można zmniejszyć poprzez staranny dobór i optymalizację urządzeń i dodatków. Aplikacje, którymi można sterować z urządzenia mobilnego, zachęcają i stymulują do dalszych inwestycji energooszczędnych. Wiele osób decyduje się na inwestycje w OZE (odnawialne źródła energii) poprzez zakup pomp ciepła lub paneli fotowoltaicznych. Można też włączyć ekotechnologie.

Wygoda

Inteligentny dom zapewnia komfort jako kluczową korzyść w codziennym życiu. Automatyzacja ma na celu zmniejszenie zajęcia człowieka i uproszczenie procesów. Wiele innowacji technologicznych skupia się na zwiększeniu wygody użytkowników. Jeśli zostaniesz zapytany, dlaczego miałbyś zainwestować w rozwiązania inteligentnego domu, odpowiedź jest prosta: Nie jest to niezbędne do codziennego życia. Na to pytanie można odpowiedzieć najprościej: "Dla Twojej wygody!". ".

Nawet pozornie drobne czynności mogą pochłaniać energię i uwagę. Podczas gdy jesteśmy zajęci opieką nad naszymi dziećmi i rodzinami, prowadzeniem firmy lub wykonywaniem różnych obowiązków każdego dnia, ważne jest, aby nadać priorytet żmudnym, monotonnym zadaniom. Inteligentne, spersonalizowane elementy systemu, takie jak otwieranie drzwi lub bramy, włączanie światła czy ustawianie temperatury są wygodne. To właśnie jest ich wielką zaletą.

Oszczędność czasu

Drugą korzyścią jest oszczędność czasu. Będziesz zaskoczony, jak wiele czasu możesz zaoszczędzić, konfigurując jedną automatykę do oświetlenia, sterowania alarmem, sterowania bramą i innych zadań.

Wyobraź sobie swój inteligentny dom, w którym nie musisz tracić czasu na podnoszenie i opuszczanie rolet czy zmianę źródeł energii. Nawet jeśli Twoje życie nie jest bardzo pracowite, znajdziesz w nim wiele ciekawszych zajęć niż te prozaiczne, które pochłaniają mnóstwo Twojego czasu.

Elastyczność

Jego uniwersalność to duży plus w kontekście inteligentnych domów. Każde wdrożenie ma swoją unikalną jakość. Możliwe jest dopasowanie do siebie dziesiątek rozwiązań, nie tylko w ramach jednego producenta (np. Pozwala to na maksymalną personalizację.

Technologia smart home może być również modyfikowana. W miarę coraz częstszego korzystania z systemu docenisz wygodę i bezpieczeństwo oferowane przez pozornie niewielkie elementy. Nie musisz kupować sprzętu od podstaw. Możesz dodać element do układanki lub pozbyć się tego, który nie jest Ci potrzebny.

Technologie smart home są rozwijane z miesiąca na miesiąc, a nie z roku na rok. Już niedługo nasza lista 13 rzeczy, które można zautomatyzować, będzie musiała zostać poszerzona o kolejne urządzenia. Jest to proces, który warto przeprowadzić, aby wyposażyć swój dom w najlepsze systemy.