Smart home - Od czego zacząć budowę inteligentnego domu?

image

W ostatnich latach jesteśmy bardziej otwarci na nowe technologie. Dzięki nim zwykłe mieszkanie może stać się inteligentnym domem. Jak zacząć przygodę z automatyką domową? Na jakie istotne elementy należy zwrócić uwagę przy projektowaniu i wdrażaniu systemu automatyki domowej? Wreszcie - ile to wszystko będzie kosztować? Inteligentny dom - od czego zacząć? Pokażemy Ci, jak krok po kroku zbudować swój inteligentny dom.

Smart Home - inteligentny dom

Smart home, zwany również inteligentnym domem, to system automatyki domowej. Automatyzuje wiele zadań i umożliwia zdalne sterowanie za pomocą Bluetooth lub Internetu. W ten sposób działa najlepiej:

 • Inteligentne domy mogą automatycznie włączać światła po powrocie z pracy.
 • Ogrzewanie, które zostało wyłączone przed wyjściem, może zostać ponownie włączone
 • Moc grzejników zostanie dostosowana do temperatury panującej w domu i temperatury w Twoim mieszkaniu.
 • Możesz również odłączyć żelazko po wyjściu z domu i wyłączyć prąd do aplikacji w telefonie.

Czym jest system inteligentnego domu?

Zacznijmy od tego, że inteligentne domy można podzielić na dwa rodzaje, z których każdy ma swoje zalety i wady. To mądry pomysł, aby wybrać jedną z tych kategorii, zanim rozpoczniesz swoją podróż po inteligentnym domu.

 • Mieszkanie z systemem przewodowym będzie wymagało starannego zaplanowania i poprowadzenia kabli Ethernet i przewodów zasilających. Jest to preferowana opcja dla ogólnych remontów i nowych konstrukcji. Chociaż jest to bardziej kosztowne i bardziej złożone, otrzymujesz większą kontrolę i bardziej kompleksowe zarządzanie inteligentnym domem.
 • Istnieje alternatywne rozwiązanie, które jest obecnie najbardziej popularne.

Bezprzewodowy system, który możesz łatwo wdrożyć i modyfikować w dowolnym momencie. Możesz go nawet zabrać ze sobą podczas przeprowadzki. Wykorzystuje on łączność bezprzewodową Bluetooth oraz Wi-Fi, co może być dla Ciebie wygodniejsze. Ten system jest również tańszy.

Jaki system inteligentnego domu powinienem wybrać?

Kiedy już zdecydujesz się na typ, można przejść do wyboru konkretnego rozwiązania. W tym miejscu należy zastanowić się, czy będziemy polegać na urządzeniach jednego, czy wielu producentów. Istnieją trzy opcje:

 • Urządzenia od jednego producenta - najprostsze rozwiązanie
 • Urządzenia od wielu producentów - oparte na jednym protokole łączności
 • Różne protokoły i producenci - poziom zaawansowany

Urządzenia jednego producenta - najprostsze rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem jest poleganie wyłącznie na urządzeniach jednego producenta. Urządzenia będą kompatybilne, czyli będą ze sobą bezproblemowo współpracować. Można też zarządzać nimi za pomocą aplikacji konkretnego producenta.

Na rynku dostępnych jest wiele autorskich systemów. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy. Są też producenci, którzy tworzą własne ekosystemy. Są one oparte na autorskich urządzeniach, ale można do nich dodać także produkty innych marek.

Jest to najlepsza opcja, jeśli chcesz niezawodności i nie musisz się martwić o problemy z kompatybilnością. Jest łatwy w użyciu i oferuje więcej funkcjonalności.

Urządzenia od różnych producentów, które bazują na tym samym protokole łączności
Ta druga opcja pozwala nam na łatwiejszy wybór urządzeń, ale także umożliwia korzystanie z produktów wykonanych przez różnych producentów. Następnie wybieramy inteligentne produkty kompatybilne z wybranym systemem łączności (np.

 • ZigBee
 • Z-Wave
 • WiFi

Decydujesz, że komunikacja ZigBee jest najlepsza, więc wybierasz urządzenia wykorzystujące technologię ZigBee. Możesz połączyć urządzenia różnych producentów, używając jednego protokołu komunikacyjnego.

Protokoły i producenci - poziom zaawansowany

Wybór urządzeń od różnych producentów i wykorzystanie różnych protokołów łączności to najbardziej zaawansowany sposób na stworzenie systemu inteligentnego domu.

Powinieneś również rozważyć, czy akcesoria mogą być używane w tym samym rozwiązaniu. Możesz być w stanie użyć tych samych akcesoriów z:

 • Google Home
 • Amazon Echo
 • Apple HomeKit
 • IFTTT

Jedno urządzenie może być kompatybilne zarówno z jednym, jak i wieloma systemami inteligentnego domu. Informacje te można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej, na karcie w sklepie internetowym, w pudełku lub w instrukcji obsługi.

Smart home

Rozpocznij swoją podróż od routera

Wiesz, czego chcesz od inteligentnego domu. Od czego jednak zacząć? Zanim zaczniesz szukać akcesoriów do inteligentnego domu, upewnij się, że masz odpowiedni router. Jest on fundamentem całego systemu. Router musi być w stanie sprostać wyzwaniom stawianym przez inteligentny dom.

 • Szybko przesyła dane
 • Anteny o dużej mocy poprawią siłę sygnału
 • MU-MIMO (co pozwala na bezproblemową pracę na wielu urządzeniach jednocześnie)

Jak można sterować inteligentnym domem?

Zintegrowany panel lub przełącznik może kontrolować system inteligentnego domu. Istnieje wiele sposobów na zdalne sterowanie inteligentnym domem i wszelkimi akcesoriami. Można do tego wykorzystać:

Najlepszym sposobem na zarządzanie inteligentnym domem jest aplikacja na telefon/tablet. Wszystkie akcesoria powinny działać razem w jednym systemie. Możesz wtedy sterować nimi wszystkimi z jednej aplikacji. Przejrzyste interfejsy to znak rozpoznawczy najpopularniejszych aplikacji, takich jak Google Home, IFTTT czy HomeKit. Dzięki temu ich obsługa jest łatwa i intuicyjna. Możesz osiągnąć to, co chcesz w zaledwie kilku kliknięciach. Możesz też stworzyć harmonogram, dzięki któremu wszystko będzie się działo automatycznie.

Asystenci głosowi sprawiają, że nie musisz nawet klikać. Wystarczy powiedzieć, co chcesz, a on zrobi resztę. Możesz zgasić światło, podnieść temperaturę, zrobić pranie, a nawet włączyć muzykę bez patrzenia na telefon.

Inną opcją jest przeglądarka internetowa. To świetne rozwiązanie, które może być bardzo praktyczne, gdy telefon się nie ładuje. Możesz zalogować się do WWW z dowolnego urządzenia.

Jakie urządzenia do inteligentnego domu kupić, żeby zacząć?

Zapominamy o teorii i zaczynamy zakupy. Nadszedł czas na inteligentny dom. Ale od czego zacząć? Oto 6 urządzeń, które polecamy jako punkt wyjścia:

 • Inteligentne oświetlenie
 • Inteligentne gniazdka
 • Kamery nadzorujące
 • Inteligentne czujniki
 • Inteligentne ogrzewanie
 • Wideodomofony

Inteligentne oświetlenie

Najlepsze są inteligentne żarówki, oświetlenie i inne akcesoria do inteligentnego domu. Są łatwe w montażu i widać je od razu po instalacji.

Te inteligentne lampy, kinkiety czy taśmy LED można regulować pod kątem jasności, temperatury barwowej czy koloru światła. Można je również włączać lub wyłączać w określonych godzinach. Aby symulować obecność domowników, czy to dla bezpieczeństwa, czy dla wygody. Do sterowania nimi można użyć smartfona.

Inteligentne gniazdka

Gniazdko o klasycznym wyglądzie przekształca się w gniazdko inteligentne. Dlaczego warto to zrobić. Takie rozwiązanie pozwala na monitorowanie zużycia energii i może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze.

Inteligentne gniazdka pozwalają na zdalne wyłączenie energii elektrycznej. Dotyczy to podłączonych urządzeń, lamp, a nawet żelazek, które pozostały włączone. Może to zwiększyć wygodę, bezpieczeństwo i obniżyć rachunki za prąd.

Kamery do monitoringu

Kamera monitoringu to urządzenie, które pozwala właścicielowi monitorować bezpieczeństwo swojej rodziny, zwierząt domowych oraz wszelkich przedmiotów pozostawionych w mieszkaniu. Istnieją zarówno kamery wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które można wykorzystać do monitorowania podwórka.

Nagrywają one obraz 24/7, dzięki czemu można oglądać materiał na żywo i przeglądać nagrania z przeszłości.
Mogą one również ostrzegać o potencjalnych intruzach

Inteligentne czujniki

Inteligentne czujniki również mogą być przydatnymi elementami systemu inteligentnego domu. Oto kilka przykładów:

Możesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, instalując czujnik gazu, dymu lub zalania, aby uniknąć kosztownych napraw
Czujnik drzwi i okien wykrywa, czy pozostawiłeś otwarte okna lub drzwi. Przesyła informację dalej - więc na przykład, jeśli okno zostanie otwarte, oczyszczacz powietrza przestanie działać.
Czujnik ruchu może automatycznie włączać światła lub wysyłać powiadomienia dla gości.

Inteligentne ogrzewanie

Inteligentne ogrzewanie, termostaty i inne inteligentne systemy grzewcze mogą poprawić Twój komfort na co dzień, a także obniżyć rachunki za prąd i gaz.

Na komfort pozytywnie wpływa po części możliwość automatycznego utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, a także jej zdalnej regulacji.
Można zaoszczędzić pieniądze, wyłączając ogrzewanie, gdy nikogo nie ma w domu lub gdy okna są otwarte.

Wideodomofony

Choć może nie jest to najbardziej oczywiste urządzenie do inteligentnego domu, wideodomofon jest jednym z najbardziej przydatnych.

Aby zobaczyć, kto puka i zaprosić gości do środka, nie musisz nawet iść do ich drzwi. Nie trzeba nawet być w domu, aby przywitać kuriera lub poinstruować go, gdzie ma zostawić paczkę. Wideodomofon to wciąż świetny sposób na odstraszenie potencjalnych włamywaczy.

Jaki jest koszt inteligentnego domu?

Trudno byłoby mi podać dokładną kwotę, która pozwoli na uczynienie z Twojego domu inteligentnego domu. Podstawowe akcesoria zaczynają się od kilku złotych. Wieloskładnikowe, kompleksowe systemy smart homes mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz i czego oczekujesz. Wbrew pozorom nie ma bariery wejścia i możesz wdrożyć automatykę inteligentnego domu nawet przy skromnym budżecie. Wraz z jego wzrostem będziecie mogli stopniowo rozbudowywać swój system smart-home.