System Smart Home - co to jest? Jaki system Smart Home wybrać?

image

Inteligentne domy nie są już futurystycznymi wizjami. Są praktycznym sposobem na ograniczenie wydatków, zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwienie nam życia. Pokażemy, któremu systemowi smart home możemy zaufać i jakie udogodnienia są możliwe.

Czym jest inteligentny dom?

Jeszcze do niedawna inteligentne domy kojarzyły się z drogimi, futurystycznymi wizjami. Obecnie są one obecne w naszych domach i pozwalają nam zaoszczędzić pieniądze. Inteligentny dom można najprościej opisać jako system, który automatyzuje wszystkie aspekty domu. Od wielu lat znane są nam pewne elementy inteligentnego domu. Wystarczy wspomnieć o programowalnych termostatach, które sterują centralnym ogrzewaniem oraz o domowych systemach alarmowych, a także o monitoringu.

Smart dom - korzyści

Inteligentne domy oferują wiele korzyści dla nas i naszych portfeli.

  • Smart home integruje wszystkie urządzenia w domu i pozwala nam na sterowanie nimi za pomocą jednej aplikacji na naszych smartfonach.
  • Inteligentne urządzenia mogą być sterowane zdalnie i to nie tylko za pomocą pilota. Możemy uzyskać dostęp do Internetu, aby sterować naszymi domowymi urządzeniami, dzięki centrum dowodzenia wbudowanemu w smartfon.
  • Systemy inteligentnego domu rozszerzają możliwości automatyzacji w domu. Systemy czujników mogą być wykorzystywane do sterowania niektórymi urządzeniami, dzięki czemu możemy oszczędzać wodę i prąd.
  • Jak rozpocząć swoją przygodę z inteligentnym domem? Zacznijmy od wyboru tego, co chcemy kontrolować za pomocą systemu inteligentnego domu. Co możemy dodać do inteligentnego domu?

Inteligentna instalacja elektryczna

System inteligentnego domu może zdalnie sterować obwodami gniazdek i oświetlenia. Dzięki temu możesz kontrolować dowolne urządzenie podłączone do domowych gniazdek za pomocą aplikacji. Można również zaplanować pewne scenariusze, aby sterować nimi automatycznie. Dzięki temu możemy wyłączyć zasilanie domowych urządzeń, aby nie zużywały energii elektrycznej w trybie czuwania. Może się to przełożyć na znaczne oszczędności. Można również symulować swoją obecność w domu, programując sekwencje włączania oświetlenia dla różnych pomieszczeń. Dzięki temu zmniejszamy szansę na włamanie.

Za pomocą aplikacji do sterowania inteligentnym domem można wyłączyć światła, żelazka i inne urządzenia podłączone do sieci. Ta funkcjonalność może być wykorzystana do odłączenia sprzętu od sieci w przypadku burzy. Przy wyborze wyłączników do automatycznego sterowania gniazdami możemy wybrać wyłączniki, które mierzą zużycie energii przez podłączone do nich urządzenia. Dzięki temu będziemy mogli zidentyfikować najbardziej energochłonne urządzenia, co pozwoli nam kontrolować zużycie prądu.

Inteligentny dom - ogrzewanie i klimatyzacja

Możemy zdalnie sterować centralnym ogrzewaniem, zaplanować konkretne scenariusze i dostosować temperaturę w każdym pomieszczeniu do naszych potrzeb. Możemy sterować pracą kotła centralnego ogrzewania oraz poszczególnymi obiegami ogrzewania podłogowego, czy grzejników, w zależności od naszych potrzeb. Jest to możliwe, ponieważ głowice termostatyczne wyposażone są w moduł Wi Fi. Pozwala to między innymi na:

System inteligentnego domu może regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu, aby była niższa, gdy nas nie ma. Gdy wrócimy, system ogrzeje powietrze do komfortowego dla nas poziomu.
Wietrząc pomieszczenie, należy wyłączyć ogrzewanie. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów ogrzewania w mieszkaniu.
W prosty sposób można kontrolować temperaturę w domu bez ogrzewania. Wystarczy, że zainstalujesz kompatybilne klimatyzatory z naszym systemem inteligentnego domu.

Inteligentny dom - alarm i monitoring

Nasz inteligentny dom może zawierać również sieć czujników ruchu, czujniki otwarcia drzwi i okien. Podstawową funkcją systemu alarmowego jest sygnalizowanie inteligentnemu domowi, że w mieszkaniu nie ma domowników. Wówczas system wyłączy wszystkie nieużywane urządzenia, odetnie zasilanie sprzętu w trybie czuwania oraz obniży temperaturę lub wyłączy klimatyzatory.

Do systemu inteligentnego domu warto dodać czujniki drzwi. Czujniki te nie muszą być podłączone do ochrony antywłamaniowej. Można je wykorzystać do ochrony apteczek czy szafek z alkoholami. Jest to szczególnie przydatne, gdy musimy wyjść z domu lub jesteśmy zajęci pracą w ogrodzie, podczas gdy dzieci zostają w domu. System powiadomi nas o otwarciu drzwi.

Monitoring wizyjny doskonale wzbogaca system alarmowy. Smart home dodaje do znanej już funkcjonalności, jaką oferuje monitoring z kamerami. Nawet jeśli jesteśmy na wakacjach, możemy oglądać obraz z dowolnej kamery na ekranie naszego smartfona. Kamera z czujnikiem ruchu, dwukierunkową komunikacją audio, umieszczona przy drzwiach pozwala nam porozmawiać np. z kurierem. System inteligentnego domu powiadomi nas o wykryciu ruchu przy wejściu, a my będziemy mogli wtedy porozmawiać z kurierem i umówić się na dostawę. Kamery zainstalowane w sypialni niemowlaka ułatwią monitorowanie rytmu snu malucha i sprawdzanie smartfona. System inteligentnego domu może być również wyposażony w czujniki zalania, gazu, dymu i czadu dla zwiększenia bezpieczeństwa.

Inteligentny dom - rolety, żaluzje i inne drobiazgi

Za pomocą systemu inteligentnego domu możesz również sterować elektrycznie sterowanymi żaluzjami i roletami. Możesz to robić ręcznie za pomocą aplikacji na smartfonie lub zautomatyzować. Można to zrobić za pomocą stacji pogodowej, która wyśle sygnał, aby zasłonić okna lub odsłonić je w zależności od ilości światła słonecznego uderzającego w każdą ze ścian. Jest to świetny sposób na zwiększenie wydajności ogrzewania i chłodzenia, co z kolei może prowadzić do oszczędności. Systemy audio są również kluczowym elementem inteligentnego domu. Możemy użyć naszych smartfonów do odtwarzania muzyki, a system aktywuje głośniki w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdujemy.

Smart home - Inteligentny asystent

Asystent to świetny dodatek do systemu inteligentnego domu. Pozwala on na sterowanie funkcjami inteligentnego domu za pomocą komend głosowych. Amazon Echo i Google Home umożliwiają zarządzanie inteligentnym domem i wszystkimi podłączonymi do niego urządzeniami. Pozwalają również wzbogacić system, odpowiadając na dowolne pytanie, takie jak prognoza pogody czy aktualne wiadomości z całego kraju. Asystent może również podpowiedzieć nam, co zaplanowaliśmy na dziś lub spisać listę zakupów.

Smart home - jaki system wybrać?

Istotne jest, aby wszystkie akcesoria smart home były sterowane przez jedną aplikację. Ważne jest, aby wszystkie urządzenia domowe i klimatyzatory, które będą wchodziły w skład wybranego przez nas systemu smart-home, były z nim kompatybilne. Asystent to narzędzie, które ułatwia tworzenie zestawu inteligentnego domu i jego obsługę. Google Home, Amazon Echo oraz Apple HomeKit to najpopularniejsze z dostępnych produktów. Opis komponentów w systemie inteligentnego domu pomoże nam określić, który element jest kompatybilny z jakim systemem. Powinniśmy mieć świadomość, że Google Home obsługuje w tej chwili tylko komendy w języku polskim. Pozostali asystenci mogą komunikować się tylko w języku angielskim.

Łatwiej jest zainstalować system smart-home w nowo wybudowanym mieszkaniu lub domu. Możemy szybko dobrać odpowiedni osprzęt elektroinstalacyjny i poprowadzić odpowiednie przewody. Jeśli chcemy zmodyfikować istniejące instalacje, możemy skorzystać z szerokiej gamy akcesoriów bezprzewodowych. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie trzeba nawet wymieniać gniazdek elektrycznych. Można zakupić inteligentne gniazdka Wi-Fi (Smart Plug). Wpina się je pomiędzy gniazdo urządzenia a ścianę.