Z-wave vs Zigbee vs Wifi – jaki typ łączności smart home wybrać?

image

Aby zainstalować inteligentne rozwiązania, które komunikują się za pomocą przewodów, należy poprowadzić kabel od jednego urządzenia do drugiego. Nie zawsze jest to wykonalne, ekonomiczne lub wskazane. Istnieje wiele opcji technologii bezprzewodowej. ZigBee i Z-Wave to najpopularniejsze protokoły komunikacji inteligentnego domu. Który protokół powinieneś wybrać dla swojego inteligentnego domu? W tym poście omówimy różnice między tymi technologiami.

O rosnącej popularności komunikacji przez Wi-Fi świadczy m.in.

Technologia Wi-Fi przez długi czas nie była uważana za realne rozwiązanie do komunikacji pomiędzy urządzeniami smart home. Sytuacja ta ulega zmianie. Z-Wave i ZigBee są obecnie uznawane za najlepsze standardy w technologii smart home. Z-Wave zaczął jednak oferować poważną alternatywę, która do działania nie wymaga bramy (w przeciwieństwie do pozostałych protokołów). Wszystkie dane potrzebne do sterowania przechowywane są w chmurze producenta inteligentnego urządzenia WiFi.

Przetwarzasz dane lokalnie czy w "chmurze"?

Warto zadać sobie pytanie, ile zewnętrznych serwerów chcemy włączyć budując inteligentny dom. Wszystkie urządzenia WiFi są zależne od chmury i do działania wymagają stabilnego połączenia z Internetem.

Możesz również stworzyć lokalny panel sterowania dla WiFi, który nie opiera się na internecie. Do tego celu służą serwery Hubitat, OpenHab i Home Assistant, a także Domoticz. Ten wewnętrzny system nie będzie działał ze wszystkimi urządzeniami. Przed zakupem inteligentnego urządzenia najlepiej potwierdzić te informacje.

Zauważysz szybsze działanie urządzeń, gdy będziesz mógł nimi sterować lokalnie. Nastąpi drastyczna zmiana w czasie potrzebnym do wykonania polecenia, takiego jak włączenie światła.

Podatność na zakłócenia

Z-Wave jest tutaj zdecydowanym zwycięzcą, ponieważ ma najmniejsze ryzyko zakłóceń niż ZigBee czy WiFi. Z-Wave działa na niższej częstotliwości (908,42 MHz), podczas gdy ZigBee i większość urządzeń Wi-Fi komunikują się w zakresie 2,4 GHz. Sygnał może zanikać na większych odległościach, jeśli jest wiele urządzeń korzystających z tego samego pasma częstotliwości.

Z-Wave zajmuje pierwsze miejsce pod względem podatności na zakłócenia. Zaraz za nim jest ZigBee, który wzmacnia sygnał i przesyła pakiety danych przez inne urządzenia w tej samej sieci - podobnie Z-Wave. Wi-Fi jest ostatnie i musi przesyłać dane przez naszą sieć internetową aż do chmur.

Co się stanie, jeśli producent przestanie wspierać urządzenie lub je wyłączy?

Produkty Z-Wave i ZigBee potrzebują specjalnej centrali sterującej, która wykonuje całą pracę lokalnie. Twoje urządzenia będą nadal działać w przypadku zamknięcia firmy produkującej żarówki Z-Wave.

Producent urządzeń WiFi oferuje chmurę i dedykowaną aplikację. Biznes smart home zostanie zamknięty, jeśli firma zdecyduje się na zaprzestanie produkcji urządzeń.

Cena

Cena jest ważnym czynnikiem przy budowaniu swojego systemu smart home.

Komunikacja WiFi ma niską barierę wejścia. Aby sterować urządzeniami, nie potrzebujesz centrali alarmowej. Często są tańsze niż pojedyncze urządzenia Z-Wave czy ZigBee. Są łatwe do sparowania i nie mają tak rozbudowanej automatyki. Większość z nich może być w dzisiejszych czasach sterowana głosem.

Osoby, które nie są pewne, czy chcą mieć inteligentny dom, mogą skorzystać z WiFi jako opcji. Chcą ustalić, czy jest to warte inwestycji, zanim wydadzą więcej pieniędzy.

Jeśli jesteś zdecydowany i chcesz więcej niż tylko włączanie/wyłączanie urządzeń za pomocą aplikacji lub głosu, ZigBee lub Z-Wave to lepsze opcje.

Ze względu na swoją popularność na całym świecie, ZigBee wyróżnia się szeroką gamą inteligentnego asortymentu od różnych firm. Urządzenia te są na ogół tańsze niż Z-Wave. Urządzenia ZigBee są generalnie tańsze niż urządzenia WiFi.

Różne produkty różnych producentów mogą komunikować się przez ZigBee i Z-Wave, ale nie wszystkie huby (centrale alarmowe).
Może się zdarzyć, że nie będziesz mógł podłączyć wszystkich urządzeń do swojej inteligentnej centrali alarmowej Z-Wave lub ZigBee. Przed zakupem urządzenia wykonanego przez innego producenta, upewnij się, że sprawdzasz kompatybilność.

WiFi, Z-Wave czy ZigBee?

To jest Twoja decyzja. Wszystko zależy od Twoich priorytetów, jeśli chodzi o doświadczenia związane z inteligentnym domem. Urządzenia Wi-Fi oferują najlepszy stosunek jakości do ceny, jeśli potrzebujesz tylko wszystkiego do współpracy z asystentami głosowymi i nie wymagasz żadnych zaawansowanych funkcji.

ZigBee lub Z-Wave to lepsze opcje, jeśli chcesz zdalnie kontrolować urządzenia i tworzyć zaawansowaną automatykę.