Gniazdko elektryczne Gosound – recenzja i opinie użytkowników

image

Inteligentne gniazdko Gosund SP111 jest małe i niedrogie. To dzieło, działające na aplikacji Tuya Smart, czyli Smart Life. Możemy tworzyć inteligentne scenariusze i harmonogramy w połączeniu z wieloma urządzeniami. Jakie inne informacje o tym gniazdku warto znać? Czy jest to propozycja, na którą warto poświęcić swój czas?

Obudowa i zawartość opakowania

W pudełku nie ma zbyt wielu elementów. W pudełku znajduje się jedynie gniazdo oraz kilka dokumentów, w tym instrukcja obsługi i karta gwarancyjna.

Gniazdo Gosund SP111 jest niewielkich rozmiarów. Jego średnica wynosi mniej niż 5 centymetrów. Dzięki temu doskonale nadaje się do listew przedłużających lub gniazd podwójnych. Urządzenie jest na tyle małe, że nie przeszkadza w podłączeniu innej wtyczki. Jest to ważne, ponieważ inteligentne gniazda mogą być dość problematyczne.

Znajdziemy tu klawisz, który wyłącza i włącza zasilanie gniazda. Strona wtyczki będzie miała miejsce na uziemienie i dwa piny. To tradycyjna wtyczka, która pasuje do polskich gniazdek.

Po przeciwnej stronie znajdują się dwa otwory do podłączenia wtyczki. Na krawędziach znajdują się blaszki, które pełnią rolę uziemienia. Trzpień uziemiający nie jest u nas dostępny, więc standardowym gniazdem jest F (schuko). Wokół wtyczki mamy jeszcze lampki sygnalizujące stan pracy urządzenia. Lampki te nie są niestety wyłączone.

Technicznie urządzenie może obsłużyć maksymalne obciążenie 3450 W. Napięcie wynosi 230 V, a natężenie nie przekracza 15 Amperów. Sprzęt można połączyć ze smartfonem za pomocą modułu WiFi 2,4 GHz.

Konfiguracja gniazdka Gosund SP111

Aby uzyskać dostęp do inteligentnych funkcji gniazda Gosund SP111, wymagana jest aplikacja. Producent automatycznie udostępni aplikację Gosund (do pobrania na iOS i Android), ale jesteśmy ograniczeni do produktów jednej marki. Zarówno Tuya Smart (dla iOS, Android, jak i Smart Life) nadal będzie tu działać. To zwiększa możliwości, nawet jeśli tylko w zakresie automatyki.

Zaloguj się lub utwórz zupełnie nowe konto, aby zacząć. Gdy już to zrobimy możemy dodać nowy sprzęt. W tym celu klikamy ikonę plusa w prawym górnym rogu. Następnie z sekcji szybkiego dodawania wybieramy aktywowane urządzenie. Lub poszukać gniazda elektrycznego urządzenia (WiFi). Następnie aktywujemy tryb parowania przyciskając obudowę gniazda przez kilka sekund, aż diody zaczną migać.

Następnie należy wprowadzić hasło do domowej sieci WiFi. Po kilku sekundach wszystko jest gotowe i możemy korzystać z naszego gniazdka.

Funkcjonalność aplikacji

Główną funkcją aplikacji jest zdalne włączanie gniazdka. Nie musimy być podłączeni bezpośrednio do tej samej sieci co nasze urządzenie. Istotne jest, aby Gosund SP111 był cały czas podłączony do tej samej sieci. Smartfon może korzystać z internetu z innych routerów, a nawet z danych.

Włączenie lub wyłączenie następuje po dotknięciu ikony u góry ekranu. Tło urządzenia zmieni się z jasnego na ciemne, gdy będzie ono włączone.

Pod dużym włącznikiem znajdują się cztery ikony. Pierwsza ikona to mniejszy przycisk zasilania, za pomocą którego możemy włączyć lub wyłączyć sprzęt. Druga to timer, który pozwala nam ustawić harmonogramy, kiedy gniazdko będzie zmieniać stan zasilania. Można też powtarzać ustawienia lub wysyłać powiadomienia o zmianie statusu.

Trzeci klawisz to Countdown czyli odliczanie. To tutaj możemy ustawić czas, po którym gniazdko się wyłączy. Jest to przydatne, jeśli chcemy wyłączyć urządzenia w nocy przed pójściem spać. Gniazdo nie będzie włączone przez całą noc i wyłączy się automatycznie po określonym czasie.

Czwartą zakładką jest Electric. Zakładka ta zawiera informacje o zużyciu energii elektrycznej przez urządzenia podłączone do gniazdka. W górnej części wyświetlane jest bieżące zużycie i natężenie prądu. Możesz również zobaczyć ogólne statystyki, które zostały zebrane od momentu podłączenia gniazdka. Mamy również dane dla poszczególnych miesięcy. Te wykresy pokazują podziały zużycia na każdy dzień. Jedyną rzeczą, której moim zdaniem brakuje, jest podgląd zużycia w określonych dniach w rozbiciu na godziny.

Funkcje Smart nadal będą widoczne na ekranie głównym aplikacji Tuya Smart lub Smart Life. Możemy tworzyć scenariusze działań, które będą uruchamiać gniazdko. Może to być wyzwolone przez działanie podjęte na innym urządzeniu (np. Może to być otwarcie drzwi, naciśnięcie klawiszy, zmiana temperatury lub wykrycie ruchu na czujniku. (), a także zmiany naszej lokalizacji, wschodu, zachodu słońca czy pogody. Wszystko zależy od naszej kreatywności i urządzeń, które do niej podłączymy.

Gniazdo Gosund SP111 pozwala na włączanie i wyłączanie urządzeń. Można również tworzyć inteligentne scenariusze, harmonogramy i określać, kiedy sprzęt powinien być wyłączony. Ostatnim akcentem jest pomiar zużytej energii elektrycznej, co ułatwi Ci monitorowanie zapotrzebowania na prąd przez urządzenia podłączone do gniazdka.

Pomoc dla asystentów

Jak wspomniałem, gniazdko Gosund SP111 może współpracować z wieloma asystentami. Ja przetestowałem działanie z Amazon Alexa i Google Home. Urządzenie powinno pojawić się w jednym z systemów zaraz po dodaniu usługi Tuya Smart lub usługi Smart Life.

Asystenci mają przede wszystkim za zadanie włączyć lub wyłączyć urządzenie. Można to zrobić za pomocą klawisza lub komendy głosowej. Wszystko działa tutaj bez zarzutu. Nie ma na co narzekać.

Można również tworzyć rutyny. Dzięki temu możemy uruchomić funkcję wyłączenia lub włączenia gniazdka po wykonaniu innej czynności lub wypowiedzeniu konkretnej komendy. Możemy zaprogramować wszystkie urządzenia, w tym gniazdo WiFi Gosund SP111, aby wyłączyły się po prostu mówiąc "Good Night" lub "Dobranoc" na inteligentnych głośnikach i ekranach, takich jak Google Nest Hub.

Podsumowanie

Gosund SP111 to koszt około 35 złotych. Wow. Jest to świetne inteligentne gniazdko w tej cenie. Działa bez zarzutu, reaguje na polecenia natychmiast, nie ma opóźnień ani błędów. Mamy wiele opcji tworzenia harmonogramów czy scenariuszy, dobrze działają też asystenci głosowi.

Gniazdo Gosund SP111 posiada unikalną możliwość pomiaru zużycia energii elektrycznej. Jest to rzadka funkcja w gniazdkach w tym przedziale cenowym. Mamy bardzo małe urządzenie, które nie koliduje z innymi wtyczkami. To bardzo imponujący rozmiar!

Możemy też wspomnieć o tym, że nie można wyłączyć podświetlenia urządzenia, co może powodować zakłócenia w sypialni, podczas zasypiania. Aplikacja nie jest też w pełni w języku polskim, co może być dla niektórych denerwujące.

Gniazdo Gosund SP111 to doskonały sprzęt. To urządzenie było dla mnie zaskoczeniem i żałuję, że nie znalazłem go wcześniej. Do tej pory gniazda, które posiadałem były zbyt duże, aby umożliwić mi podłączenie drugiego urządzenia do podwójnego gniazda. Ten model rozwiązuje ten problem.

Nie mogłam znaleźć lepszego gniazdka za 35 zł. Mimo, że był trochę droższy to i tak go polecam. Sprawdza się na co dzień i ma wiele funkcji.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz