Kamera zewnętrzna Xiaomi – opinie użytkowników

image

Kamera zewnętrzna Xiaomi to w mojej opinii istna sinusoida. Byłem pewien, że nowy produkt Xiaomi będzie ogromnym sukcesem, gdy został zapowiedziany w czerwcu. Kamera zewnętrzna z wbudowaną baterią, która wytrzymuje 100 dni brzmi idealnie. Rzeczywistość często jest jednak nieco inna...

Zewnętrzna kamera od Xiaomi - wydajność i zasięg

Xiaomi Mijia Outdoor Camera 1080p wymaga przymocowania do ściany, a następnie sparowania z dołączonym hubem. Dzięki temu będziesz mógł sparować swoją sieć domową z kamerą. Masz dwie możliwości połączenia huba z routerem: bezprzewodowo przez Wi-Fi lub za pomocą kabla. Oznacza to, że kamera zewnętrzna nie wymaga żadnego kabla i może być połączona bezprzewodowo z hubem przez Wi-Fi.

Jaki jest zasięg wzajemnej komunikacji? Przed zakupem huba można łatwo sprawdzić jego zasięg. Koncentrator tworzy sieć Wi-Fi na częstotliwości 2,4 GHz, aby komunikować się bezpośrednio z kamerą. Zasięg sieci jest większy niż zasięg mojego Xiaomi Router Pro, do którego podłączone są wszystkie urządzenia w moim domu. Mój hub i router znajdują się zaledwie kilka centymetrów od siebie. Jakość połączenia między moim smartfonem a siecią Wi-Fi to dwie kropki, gdy biorę smartfon na zewnątrz i stoję w pobliżu kamery. Aplikacja Mi Home, która zarządza zewnętrzną kamerą Xiaomi, również pokazuje maksymalny zasięg jako trzy kreski. Możesz umieścić hub dalej od routera, aby odległość między routerem a kamerą była większa.

O ile w teorii wszystko wygląda świetnie, to jak to wygląda w praktyce?

Pierwsze kilka dni, które spędziłem z zewnętrzną kamerą Xiaomi były trudne. Zdecydowanie nie nadawaliśmy na dokładnie tych samych falach. Na szczęście Xiaomi po kilku dniach wypuściło aktualizację wtyczki do huba i sytuacja uległa zdecydowanej poprawie.

Podgląd na żywo działał w 90% czasu po aktualizacji. Działa przez większość czasu, ale od czasu do czasu zawodzi. Te problemy są spowodowane polityką Xiaomi. Problemy te wynikają z polityki Xiaomi. Nie łączymy się bezpośrednio z naszą kamerą. Zamiast tego połączenie przechodzi przez chińskie serwery (smartfon->hub->chińskie serwery-> smartfon). Mam jednak dobrą informację. O ile widok na żywo nie zawsze działa, o tyle widok Home Monitoring działa za każdym razem. Home Monitoring to nasz wirtualny anioł stróż. Aplikacja pozwala nam ustawić godziny, w których będziemy otrzymywać powiadomienia na telefon, gdy kamera wykryje ruch. Home Monitoring zapisuje zdarzenia w chmurze oraz na karcie microSD, którą możemy włożyć do huba.

Nagrania trwają tylko przez 10 sekund

Największym problemem zewnętrznej kamery Xiaomi jest moim zdaniem jej długość. Kamera nagrywa tylko 10-sekundowy klip, gdy wykryje ruch. Dzieje się to zarówno na karcie microSD, jak i w chmurze. Nie ma możliwości nagrywania dłuższych klipów. Nie można również spojrzeć wstecz, gdyż kamera Dafang pozwala na odtworzenie każdego momentu zapisanego na karcie microSD. Kamera zewnętrzna może odtwarzać tylko te momenty, które zostały zarejestrowane przez Home Monitoring.

Odbywa się to jednak kosztem możliwości działania przez 100 dni na jednym ładowaniu. Kamera rejestruje tylko ruch, jeśli go wykryje, w przeciwnym razie jest "uśpiona". Dodam jeszcze, że ruch jest rejestrowany z opóźnieniem od dwóch do trzech sekund. Nagranie rozpocznie się, gdy osoba przejdzie z jednego końca na drugi.

Można wybrać interwał alarmu, aby nie dostawać zbyt wielu powiadomień. Możesz wybrać długość 1, 3, 5, 10 lub 30 minut. Jeśli wybierzesz najdłuższy interwał (30 minut), to kamera wykryje ruch o godzinie 10:00. Po tym czasie 10-sekundowe nagranie zostanie utracone, jeśli ruch zostanie wykryty po 10:30.

Czy 100 dni to prawdziwy czas pracy na jednym ładowaniu?

Jak już mówiłem, kamera nagrywa tylko wtedy, gdy czujnik ruchu coś "wykryje". Konfiguracja Home Monitoring określa czas działania. Wszystko zależy od tego jak często otrzymujemy powiadomienia. Czas pracy na baterii może zostać skrócony do 50 dni, jeśli powiadomienia są zbyt częste.

Kamera zewnętrzna Xiaomi - podsumowanie

Xiaomi Mijia Outdoor Camera 1080p to także skrót od CMSXJ11A, czyli produkt, który ma bardzo istotne ograniczenia. Kupujący powinni być świadomi, że istnieją ograniczenia. Instalujemy telewizję przemysłową, aby zobaczyć, co dzieje się w domu podczas naszej nieobecności. Jeśli otrzymamy 10-sekundową migawkę, która niewiele nam powie, będziemy chcieli natychmiast uruchomić monitoring na żywo. Podgląd działał cały czas, ale teraz podgląd nie chce się uruchomić. To tylko zwiększy nasz stres i sprawi, że jeszcze trudniej będzie nam "wywalić ten sh*taway". Uważam, że niezwykle pomocne byłoby wydłużenie nagrań z Home Monitoring do 30 sekund.

Choć urządzenie samo w sobie jest atrakcyjne, to nie jest to dobry wybór, jeśli planujemy używać go do celów bezpieczeństwa. Idealnie nadaje się do dużych posesji. Mamy duże podwórko i chcemy je monitorować wstecz. Nie mamy jednak instalacji elektrycznej. Zamontujemy kamerę Xiaomi gdzie nam się podoba, a następnie "po drodze", blisko domu, umieścimy hub. Dodatkowy monitoring jest możliwy, ale moim zdaniem lepiej znaleźć coś lepszego.