Hama Oczyszczacz powietrza Smart – opinie użytkowników

image

Powietrze w Polsce jest jakie jest. Kilka godzin spędzonych na spacerze po Krakowie i bardziej zatłoczonych śląskich miastach z białą maską może ujawnić, co wdychamy na co dzień. Jest to szczególnie ważne, ponieważ ludzie wykorzystują cieplejsze dni do ogrzewania domów i przesiadają się do ciepłych samochodów do transportu, zamiast korzystać z rowerów jak latem. Nie będziemy się zagłębiać w ten temat, bo jest on aktualizowany co roku i na pewno nie dołożymy do niego swojej cegiełki. Nie skupiajmy się na przyczynach i skutkach zanieczyszczeń, ale na tym, co można zrobić, aby mieć czyste powietrze.

Jeśli spojrzymy przez pryzmat ich przeznaczenia i jakości wykonania, oczyszczacze powietrza spełnią swoje zadanie. Filtrują powietrze wewnątrz domu i usuwają cząsteczki niewidoczne gołym okiem. Wielu z Was będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie: 100 lat temu ludzie nie używali oczyszczaczy. Wciąż żyli. Żyli. Żyli w niewiedzy, tak jak pracownicy i likwidatorzy azbestu w Czarnobylu. Chociaż zanieczyszczone powietrze może nie mieć takich skutków ubocznych jak te wymienione powyżej, to jednak można je poprawić.

Na całym świecie opublikowano mnóstwo artykułów naukowych, które pokazują, że długotrwałe narażenie na wysoki poziom zanieczyszczeń powietrza może powodować poważne choroby i przedwczesną śmierć. Nie jest to prawdą tylko w Polsce. Jeden z takich artykułów można znaleźć tutaj. Wspomnimy tylko, że w powietrzu znajduje się wiele niebezpiecznych dla człowieka zawiesin. Dotyczy to zwłaszcza Polski. W krótkim czasie można wchłonąć do swojego organizmu niemal wszystko, co znajduje się na tablicy okresowej. Jeśli dbasz o swoje zdrowie i chcesz znaleźć oczyszczacz powietrza do domu, to zachęcam do dalszego czytania. Jest wiele kwestii do rozważenia.

Hama Oczyszczacz powietrza Smart - instalacja i pierwsze wrażenia

Wróćmy do bohatera dzisiejszego artykułu, czyli oczyszczacza powietrza Hama Smart. Urządzenie dotarło do nas w dużym kartonowym pudełku. Do kartonu przymocowane są dwie pianki, które utrzymują urządzenie w miejscu. W środku znajdziecie instrukcję, nasz oczyszczacz Hama Smart oraz zasilacz 230V (maksymalnie 48 W). Instalacja jest bardzo prosta. Wystarczy, że użytkownik po prostu rozpakuje filtr i umieści go w odpowiedniej pozycji. Następnie możemy pobrać aplikację Wi-Fi Control (która działa tylko na 2,4 GHz) i sterować oczyszczaczem za pomocą naszego smartfona.

Choć design oczyszczacza jest atrakcyjny, to przypomina mi on kosz na śmieci. Jest tak mały i okrągły, że trudno mi w to uwierzyć. Producent zdecydował się na bardziej stonowaną kolorystykę (tytan). Elementy sterujące na panelu dotykowym są łatwe w obsłudze. Znajdują się na nim cztery przyciski: do włączania urządzenia, wyłączania go, ustawiania timera oraz ściemniania oświetlenia. Wokół panelu umieszczono pierścień z diodami LED. Poinformuje nas on o aktualnym stanie powietrza w naszym pomieszczeniu. Można go również wyłączyć. W dolnej części panelu będzie znajdował się 360-stopniowy wlot powietrza, który bezpośrednio styka się z potrójnym filtrem od wewnątrz. Z tyłu znajdzie się gniazdo zasilania. Szkoda, że producent nie pokrył kabla i zasilacza tym samym kolorem co oczyszczacz. Kolor tytanowy i biały nie pasują do siebie. Nie jesteśmy w stanie dostrzec żadnych elementów korpusu oczyszczacza, który wykonany jest z tworzywa sztucznego. Na wagę oczyszczacza nie ma wpływu brak metalu. Oczyszczacz mierzy 54,4 cm wysokości, 24,4 cm szerokości i głębokości (walec), a waży zaledwie 4 kg.

Hama Smart - potrójny system filtracji, HEPA H13 i węgiel aktywny

Hama Smart posiada potrójny system filtracji. Oznacza to, że nie mamy do czynienia z "oczyszczaczem", ale z produktem, który potrafi wykonać zadanie, do którego został przeznaczony. HEPA H13 to główny filtr, który jest znacznie skuteczniejszy od EPA E11 i ma całkowitą skuteczność filtracji 99,95%. HEPA H14 (99,95%) jest najlepszym filtrem. Wynika to z faktu, że filtry ULPA są przystosowane do pracy w przemyśle farmaceutycznym i jądrowym, a nie w warunkach domowych. Filtry HEPA H13 mogą wychwytywać cząstki tak małe i tak duże jak 0,3 mikrona. Może wyłapywać mniejsze cząstki, ale może też wyłapywać większe. Górna warstwa, czyli druga, przeznaczona jest dla większych cząstek, takich jak kurz, sierść zwierząt domowych i sierść. Taka kumulacja jest powszechna nawet w odkurzaczach, i innych gorszych oczyszczaczach powietrza. Filtr z węglem aktywnym to ostatnia bariera. Jego zadaniem jest wyeliminowanie z otoczenia nieprzyjemnych zapachów, takich jak formaldehyd i benzen, które mogą być toksyczne dla ludzi. Na pokładzie nie ma jednak filtra nawilżającego powietrze. Szkoda, ale trzeba to wziąć pod uwagę. Oczyszczacze te są droższe od Hama Smart.

Oczyszczacz powietrza Hama Smart - test

Funkcja Smart wyświetla informacje o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza i w zależności od jego stanu aktywuje jeden z trzech trybów podświetlenia. Kolor czerwony oznacza stan najgorszy, niebieski - najlepszy, a żółty - ostrzegawczy. Oprócz wizualizacji i powiadomień in-app brakuje mi danych, takich jak liczba cząsteczek PM2,5 w powietrzu. Nie byłabym sobą, gdybym nie przetestowała tego, co wiemy o oczyszczaczach słabej jakości - przekłamania. Chociaż producenci oczyszczaczy twierdzą, że ich oczyszczacze posiadają czujnik, który stale monitoruje jakość powietrza, wiele innych wykorzystuje również informacje o lokalizacji, aby określić warunki środowiskowe. Fałszywy GPS został wykorzystany do przetestowania kilku lokalizacji. Mój dom, Kraków, Rzeszów, który był najbardziej zanieczyszczonym obszarem w Polsce na dzień 23.09.2021), oraz Hotan, który jest najgorszym miejscem na Ziemi. Z radością donoszę, że czujnik w urządzeniu działa i zbiera informacje bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajduje, a nie z miasta czy publicznie dostępnych danych.

Niestety, test papierosowy to coś, czego nie mogę zdać. Raz, nie palę, a dwa, nie mam w planach nawet wypróbowania tego wynalazku, zwłaszcza u siebie. Moim substytutem była zwykła świeczka, którą zapaliłem zaraz po jej zapaleniu. To powoduje, że dym przenika przez struktury oczyszczacza. Smart od razu poinformował mnie, że stan powietrza jest słaby i że jeśli ustawię go na Auto, to od razu włączy najwyższy tryb oczyszczania. Mój pokój ma wymiary 4x4x3 metry. Jest to około 48 metrów sześciennych. Po przeprowadzeniu testu okazało się, że Hama Smart jest w stanie oczyścić powietrze w dobrym stanie i złym w ciągu 15 minut. Według normy AHAM urządzenie nadaje się do pomieszczenia o powierzchni 21 m2 przy wydajności 250 m3/h. Według NRCC-54013-11 urządzenie może być stosowane nawet w pomieszczeniach do 65 m2. Czy to prawda? Policzmy. 65 m2 równa się przestrzeni o wymiarach 8x8 metrów. Powiedzmy, że pomieszczenie ma wysokość 2,5 metra. Oczyszczacz musi zatem poradzić sobie ze 160 m3.

Inteligentne funkcje Hama Smart

Aplikację Smart można pobrać zarówno z Google Play, jak i App Store. Tę wersję testowałem na telefonie z systemem Android. Aplikacja pozostawia wiele do życzenia. Aplikacja nie jest zła ze względu na swoją funkcjonalność, która jest świetna, ale ze względu na lokalizację. Choć nie znam źródła tych wszystkich opcji po polsku, to wydaje mi się, że zostały one po prostu przetłumaczone przez komputer. Jest to również bardzo słaba jakość. Podpisane opcje nie do końca opisują co robią, więc trzeba się domyślać lub zapamiętać. Interfejs jest intuicyjny i to jest problem. Interfejs jest dobrze zorganizowany i czytelny. Całym urządzeniem można sterować bezpośrednio z panelu. Można wybrać tryby, włączyć lub wyłączyć timer, ustawić lokalizację, aby zobaczyć stan powietrza na zewnątrz. Możesz dodać urządzenia Smart Hama do głównego panelu i pogrupować je według wcześniej ustalonego obszaru mieszkania. W aplikacji można również tworzyć własne scenariusze wykorzystania oczyszczacza (i innych urządzeń z serii Smart). Po połączeniu kont możemy stworzyć harmonogram i wydawać komendy głosowe Alexie lub Asystentowi Google.

Hama Smart Oczyszczacz powietrza - Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, Hama Smart to produkt godny uwagi. Robi dokładnie to, do czego został stworzony: oczyszcza powietrze. Wykorzystuje potrójnie wymienny filtr, który kosztuje 169,90 zł. Hama twierdzi, że filtr należy wymienić po 6-12 miesiącach w zależności od tego, jak intensywnie jest używany. Jest to materiał eksploatacyjny, który w przyszłości będzie nas kosztował więcej. Nie ma oczyszczacza, który gwarantuje ciągłość działania. Dzieje się tak dlatego, że jeśli filtr nie zostanie wymieniony w odpowiednim czasie, oczyszczacz może zrzucić wszelkie cząsteczki z powrotem do Twojego pomieszczenia. Jest to coś, czego wolałbyś uniknąć, zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach, gdzie w filtrze mogą gromadzić się bakterie.

Miłym zaskoczeniem było zastosowanie przez producenta potrójnej filtracji oprócz wkładów do odkurzacza HEPA H13. W ciągu 15 minut oczyścił 64m3 przestrzeni. Możemy nim sterować za pomocą aplikacji i jest dyskretny, bo nie jest wykonany z białego plastiku. Trudno też znaleźć na rynku konkurencję dla tego oczyszczacza. HEPA 13, AHAM 250 m3, z pełną obsługą Wi-Fi, a do tego stosunkowo niski koszt eksploatacji.