Oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 – opinie użytkowników

image

Xiaomi ma rozwiązanie, które pozwoli usunąć z mieszkania kurz, pyłki i nieprzyjemne zapachy. Jest nim Xiaomi Smart Air purifier 4. Model ten jest idealny do kawalerek i większych pomieszczeń.

Środkowy model serii, Xiaomi Smart Air Purifier 4, został zaprezentowany w 2022 roku. Nadaje się on do dużych pomieszczeń i mieszkań. Skuteczny zasięg oczyszczacza wynosi od 28 do 48 metrów kwadratowych w zależności od układu i wysokości mieszkania. Oznacza to, że jest w stanie usunąć zapach smażonych potraw w ciągu 9-12 minut. Przetestowałem to organoleptycznie w salonie z otwartą kuchnią o wymiarach 20 metrów kwadratowych. Zlikwiduje również trochę dymu (przypalonego chleba), jeśli zostanie pozostawiony na 20 minut.

Alternatywą jest użycie generatora jonów ujemnych (jonizatora). Badania pokazują, że aniony w powietrzu mają korzystny wpływ na wiele procesów w naszym organizmie, ale najważniejsza jest ich zdolność do wiązania się z cząsteczkami kurzu i pyłków, a także neutralizowania ich ładunków elektrostatycznych. Materiał ten powinien opadać na ziemię, dzięki czemu łatwiej jest się go pozbyć. Powietrze jest też świeższe i przyjemniejsze dla nosa.

Oczyszczacz Xiaomi został wyceniony na PS999. Ten oczyszczacz jest niedrogi i może być używany w pracowni, dużym salonie lub małym biurze. Posiada również inteligentne funkcje, które nie są dostępne u większości konkurentów.

Xiaomi Smart Air Purifier 4: czystość jest kluczowa!

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które pomaga utrzymać czystość w domu. Xiaomi Smart Air Purifier 4, którego czyszczenie zajmuje zaledwie kilka minut, jest łatwy w obsłudze. Wystarczy zdjąć górną kratkę (mocowaną jedną śrubką) i oczyścić wszystkie kanały, przez które pompowana jest przefiltrowana woda. Filtr cylindryczny można zdjąć i wyczyścić wraz z komorą, w której jest zamontowany. Do wyczyszczenia czujnika zanieczyszczeń laserowych potrzebny będzie odkurzacz i miękka szmatka lub szczotka. Następnie użyj zimnego powietrza i suszarki do włosów, aby go wydmuchać. Chyba jeszcze nigdy nie miałam tak wydajnego oczyszczacza powietrza.

Urządzenie mierzy 250x250x555mm i ma przyjemnie zaokrąglone rogi. Zaleca się ustawienie urządzenia w odległości co najmniej 20cm od wszelkich mebli i ścian. Mimo, że nie mam zbyt wiele miejsca, oczyszczacz Xiaomi bardzo dobrze wpasował się w moją małą przestrzeń. Wciąga powietrze ze wszystkich stron i dmucha do góry, co tworzy przyjemną cyrkulację powietrza w moim mieszkaniu. Wydaje się, że dzięki temu zanieczyszczenia są ściągane w dół, do poziomu oczyszczacza. Należy to połączyć z generatorem jonów ujemnych, przynajmniej teoretycznie, aby pomóc szybko oczyścić pomieszczenie.

Jak wspomniałem, usunięcie zapachów i niewielkich ilości dymu z mieszkania zajmuje zaledwie 10 minut. Według producenta urządzenie może wyprodukować 400 m3 czystego powietrza na godzinę lub 6.660 litrów na minutę. Byłoby 44 000 litrów czystego powietrza, gdyby w obszarze testowym (o wysokości 2,2 m) nie było żadnych mebli. W idealnych warunkach oczyszczenie całości zajęłoby mniej niż 7 minut. W idealnych warunkach oczyszczenie całości zajmuje 20 minut, ale w praktyce jest to bliżej 7 minut, przynajmniej według moich obserwacji.

Filtr HEPA potrafi wychwycić 99,97% cząsteczek mniejszych niż 0,3 mikrometra. Filtr z węglem aktywnym usuwa zapachy i inne związki organiczne. Xiaomi twierdzi, że posiada filtr cząsteczek HEPA, który działa lepiej niż inne filtry. Wykorzystuje on elektrostatycznie naładowane włókna polipropylenowe zamiast siatki z włókna szklanego. Filtr ten ma większą powierzchnię i większe przestrzenie między włóknami, co poprawia przepływ powietrza. Filtr jest cichszy niż podobne wykonane z włókna szklanego i zużywa mniej energii.

Aplikacja informuje o stanie filtra dzięki Xiaomi Smart Air Purifier 4. Jeden filtr powinien wystarczyć na około rok. Oryginalny filtr kosztował około 220 zł. Uważam, że jeden filtr powinien wystarczyć na co najmniej rok. Najprawdopodobniej tak będzie. Oczyszczacz sprawił, że w moim domu jest czyściej i czuję się o wiele bardziej komfortowo, odkąd go testuję.

Xiaomi Smart Air Purifier 4, który może pracować na niskich obrotach, nie zakłóca mojego snu, jeśli powietrze jest czyste. Decybelomierz pokazuje 32 dBA w odległości 1 metra od urządzenia (to ciszej niż moja lodówka). Przy wysokich obrotach hałas może osiągnąć 58 dBA, ale zdarza się to bardzo rzadko. Nie jest to gwizd, a raczej przyjemny szum powietrza. Dopiero gdy przyłożyłam ucho do oczyszczacza, usłyszałam, że silnik pracuje jak gwizdek (jonizator?)? Bez problemu można go używać w sypialni. Oczyszczacz posiada również tryb nocny, który pozwala mu pracować jak najciszej.

Xiaomi Smart Air Purifier 4, który może pracować na niskich obrotach, nie zakłóci Twojego snu, jeśli powietrze będzie czyste. Decybelomierz pokazuje 32 dBA w odległości 1 metra od urządzenia (jest cichszy niż moja lodówka). Przy wysokich obrotach hałas może osiągnąć 58 dBA, ale zdarza się to bardzo rzadko. Nie jest to gwizd, a raczej przyjemny szum powietrza. Dopiero gdy przyłożyłam ucho do oczyszczacza, usłyszałam, że silnik pracuje jak gwizdek (jonizator?)? Bez problemu można go używać w sypialni. Oczyszczacz posiada również tryb nocny, który pozwala mu pracować jak najciszej.

Pobór mocy również jest akceptowalny. Pobiera 3,1 wata, gdy ekran jest wyłączony. Pobiera 3,6 W, gdy jonizator jest włączony. Na maksymalnych obrotach osiąga prawie 30 W.

Czy jest to aplikacja mobilna czy ekran dotykowy? Masz możliwość wyboru!

Xiaomi Smart Air Purifier 4, który ma ekran OLED i panel dotykowy, który ma dwa przyciski, można sterować dość wygodnie. Aplikacja mobilna daje więcej możliwości, ale nie jest konieczna, co uważam za zaletę.

Podczas normalnej pracy na ekranie wyświetla się wartość AQI (czyli indeksu jakości powietrza) oraz kolorowy wskaźnik pokazujący stężenie cząsteczek PM2,5.

  • zielony - 1-20 mg/m3
  • żółty - 21-35 mg/m3
  • pomarańczowy - 36-55 mg/m3
  • czerwony - powyżej 55 mg/m3.

Znajdziemy tu również wskaźniki połączenia Wi-Fi oraz aktywności jonizatora. Zamieszczono także piktogram aktualnych trybów pracy, temperatury w pomieszczeniu oraz wilgotności. Za pomocą poniższych przycisków możesz zmienić tryb pracy oczyszczacza, zablokować przyciski (blokady rodzicielskie) lub wyłączyć oczyszczacz. Możesz wyłączyć lub przyciemnić ekran za pomocą przycisku znajdującego się z tyłu obudowy. Po włączeniu oczyszczacza zobaczysz informację o stanie filtra. Tak naprawdę nie potrzebujesz niczego więcej, aby cieszyć się czystym powietrzem. Nie musisz łączyć oczyszczacza Xiaomi z Wi-Fi, jeśli nie chcesz.

Aplikacja posiada dodatkowe ustawienia i informacje. Dzięki aplikacji możesz zobaczyć poziom zużycia filtra i szacowany czas do wymiany. Jest to przydatna wskazówka, jeśli zakupy w domu są rozłożone w czasie. Można również ustawić poziom mocy oczyszczacza w jego własnym trybie. Jest to oznaczone serduszkiem. Oczyszczacz jest wyposażony w tryb nocny, trzy ustawienia mocy (słaby do nieco mocniejszego, średni i mocny) oraz tryb automatyczny. Można jednak zmienić swoją wartość. Jego maksymalna prędkość jest tym, czego używam, czyli idealna do szybkiego odświeżenia mieszkania po gotowaniu.

Aplikacja pozwala również na sterowanie ekranem i wyłączenie powiadomień (polecam!) Można również zaplanować godziny pracy oczyszczacza. Możesz tworzyć sceny z istniejącą inteligentną żarówką lub innymi inteligentnymi urządzeniami Xiaomi. Na przykład wyłącz ekran, gdy światła są wyłączone, a włącz oczyszczanie, gdy działa odkurzacz. Oczyszczacz może poinformować Cię o temperaturze i wilgotności, a także o stężeniu PM2,5. Dzięki temu możesz włączyć inne urządzenia, np. inteligentny wentylator Xiaomi, gdy zmienią się warunki w Twoim mieszkaniu. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i oferuje wiele opcji.

Nie gorzej jest w przypadku sterowania oczyszczaczem za pomocą Google Home. Oczyszczacz samoczynnie włączył się w Google Home, a Asystent Google od razu zrozumiał, o co mi chodzi, gdy poprosiłem go o włączenie oczyszczacza. Nie ma tu innych opcji sterowania - w Google Home dostępne są tylko włącz i wyłącz. Alexy nie sprawdzałem, ale oczyszczacz Xiaomi nie chce rozmawiać z Apple HomeKit.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 jest łatwy w obsłudze i wszechstronny

Oczyszczacz okazał się być zarówno praktyczny, jak i skuteczny. Jego obudowa nie rzuca się w oczy. Można go umieścić niemal wszędzie dzięki wlotom powietrza z każdej strony. Wydajność i kultura pracy urządzenia są akceptowalne dla małych mieszkań, niewielkich biur, a także salonów z kuchniami. Do sterowania można wykorzystać panel dotykowy lub aplikację Xiaomi, Google Home, Google Assistant lub Alexa. Dzięki temu oczyszczacz Xiaomi jest niezwykle wszechstronny. Jest też bardzo łatwy w obsłudze, co uwielbiam najbardziej w sprzęcie domowym. Jest łatwy w czyszczeniu.