Zanim przejdziemy do szczegółów systemu Tuya i jego oferty, warto zaznaczyć, że Tuya to międzynarodowa firma działająca na rynku Internetu Rzeczy. Rynek ten jest często wspomagany przez sztuczną inteligencję (AI). Oferuje ona moduły i usługi, które ułatwiają tworzenie inteligentnych produktów lub przekształcanie w nie istniejących przedmiotów. Na jej stronie internetowej można w intuicyjny sposób zaprojektować specjalne chipy, które pasują do określonych urządzeń i można nimi zdalnie sterować. Zarówno producenci, jak i entuzjaści rynku Internetu Rzeczy nie będą musieli poświęcać czasu, pieniędzy ani wysiłku na tworzenie, produkcję i programowanie takich modułów.
Tuya Smart urządzenia mogą być zdalne sterowanie urządzeniem możliwe jest poprzez chmurę Tuya. Łączy się ona z telefonem i jest kolejnym udogodnieniem. Twórca nie musi wynajmować serwerowni, ani pisać do niej oprogramowania. Pojawia się jednak pytanie, dlaczego jest pośrednik. Dlaczego telefon nie może łączyć się bezpośrednio? Wymagałoby to odpowiedniego routera z ustalonym adresem IP, więc sieć komórkowa by się nie sprawdziła. Nawet gdyby taki router był dostępny, jego konfiguracja byłaby skomplikowana i wymagałaby pewnych kompromisów w kwestii bezpieczeństwa. W końcu musiałyby się z nim łączyć urządzenia spoza domu. Byłoby to możliwe, ale trudne.
To jednak nie koniec udogodnień, dzięki którym Tuya'a jest tak uwielbiana na rynku IoT. Nadal oferuje ona aplikacje, które łączą się z chmurą i pozwalają z niej zarządzać domowymi urządzeniami.
Przejdźmy teraz do szczegółów dotyczących systemu Tuya. Jego infrastrukturę omówiliśmy już w kilku ostatnich akapitach. Rdzeniem systemu Tuya Smart są jego aplikacje Smart Life i aplikacja Tuya Smart. Opinie tych aplikcacji wypadają pozytywnie. Tuya Smart czy Smart Life - Na czym polega ich odmienność? Obecnie odróżniają je jedynie loga. Historycznie Smart Life był znany jako bardziej zaawansowany Tuya Smart. Wspiera ona IFTTT, co pozwala na połączenie funkcjonalności wielu aplikacji w oszczędny sposób. Obecnie jednak obie obsługują dokładnie te same technologie. Aplikacje te pozwalają łączyć się z urządzeniami oznaczonymi jako "Powered by Tuya" i "Powered by Tuya Intelligence Inside".
Możesz ręcznie podłączyć i skonfigurować pierwsze urządzenie, wykonując kroki w aplikacji. Masz jednak również możliwość automatycznego skanowania w poszukiwaniu kompatybilnych urządzeń. Po nawiązaniu połączenia, gadżet jest automatycznie podłączony do aplikacji i może być widoczny na liście.
Możesz wybrać przypisanie każdego urządzenia do pomieszczenia, w którym się znajduje, co ułatwi Ci sprawdzenie, czy Twój dom naprawdę jest inteligentny. Wszystkie urządzenia, niezależnie od tego czy należą do konkretnych pomieszczeń czy nie, są przypisane do jednego domu. Możemy mieć ich więcej niż jeden. Przypisanie to nie jest bezcelowe, ponieważ aplikacja potrafi zidentyfikować, gdzie znajduje się konkretne urządzenie, aby dostarczyć informacji o pogodzie.
Te dane to coś więcej niż tylko ciekawostka. Dzięki tym danym możemy tworzyć sceny, czyli automatyzować powtarzalne zadania i oszczędzać czas. Możemy na przykład ustawić aplikację tak, aby wyłączała ogrzewanie, gdy spadnie poniżej 15 stopni lub aby włączała światła, gdy zachodzi słońce.
A co jeśli chcemy zautomatyzować coś innego niż pogoda? Aplikacje Tuya pozwalają nam zaspokoić i tę potrzebę. Robią to za pomocą scen, które możemy uruchomić jednym kliknięciem lub scen, które włączają się, gdy któreś z naszych urządzeń jest w niebezpieczeństwie. Powiedzmy, że wychodzimy z domu i chcemy odciąć zasilanie od inteligentnego gniazdka, do którego podłączone jest żelazko. Pięć minut później, bo być może będziemy czegoś szukać, światła w domu się wyłączą. Jest to łatwe do skonfigurowania i będzie wymagało tylko jednego kliknięcia, gdy będziemy wychodzić z domu. Łatwo jest również rozwiązać problem, jeśli chodzi o wyłączanie światła w sypialni. Jeśli lampka nocna została włączona, to należy wyłączyć światło w sypialni.
Tuya Smart WiFi obsługuje również najpopularniejsze protokoły komunikacyjne, takie jak Bluetooth i WiFi.
Choć to wszystko brzmi świetnie, cała rodzina nie będzie mogła korzystać z aplikacji na tym samym smartfonie. Ten problem można rozwiązać, ponieważ każdy dom ma swoich mieszkańców. Osoba, która jako pierwsza skonfiguruje smarthome, może wysłać kod do pozostałych lokatorów, aby oni również mogli sterować skonfigurowanymi już urządzeniami z poziomu aplikacji na swoich smartfonach.
Warto jednak zauważyć, że wiele produktów Tuya jest w stanie wspierać sterowanie głosowe Google Assistant i Amazon Alexa. Można je rozpoznać po napisach na etykiecie, które brzmią "works for Ok Google" lub "works with alexa", zgodnie z odpowiednimi napisami. "Powered by Tuya" można przemianować na "Intelligence Inside". Oznacza to, że produkt wspiera technologię SmartThings firmy Samsung.