Smart Home Xiaomi – opinie użytkowników

image

Automatyka budynkowa to coś, o czym należy pomyśleć już na początku budowy budynku. Do większości systemów wymagany jest duży sterownik. Coraz większą popularnością cieszą się systemy bezprzewodowe.

Tym razem udało mi się zobaczyć jak działa zestaw Xiaomi Smart Home! W dalszej części artykułu pokażę Wam jak Xiaomi Smart Home sprawdza się na co dzień.

System ten posiada bardzo dużo funkcji. System ten jest niezwykle rozbudowany i może służyć do sterowania całym domem. A co jeśli mamy mniejsze potrzeby i chcemy zautomatyzować mieszkanie, lub małe biuro? Gearbest dostarczył poniższy zestaw. Jesteśmy wdzięczni za ich pomoc!

Czym jest Xiaomi Mi Smart Home Kit i jak działa?

Firma Xiaomi od początku swojego istnienia powoli zdobywa udział w rynku w nowych branżach. Produkują wszystko, od smartfonów i komputerów po roboty sprzątające i elektryczne skutery . Oferują również bezprzewodową technologię Mi Home do tworzenia inteligentnych budynków.

Największy komponent systemu Xiaomi Home, nazwany przez producenta Multifunctional Gateway, znajduje się w sercu. Ten komponent jest jedynym, który łączy się bezpośrednio z elektrycznością i Internetem poprzez Wifi. Moduł zawiera głośnik oraz krąg diod LED RGB.

Jest to niezbędny element do uruchomienia zestawu inteligentnego domu. W łatwy sposób można dodać lub usunąć czujniki i elementy wykonawcze. Nie należy ignorować tego komponentu.

Przetestowane moduły Mi Home

Miałem możliwość przetestowania kilku komponentów, które są kompatybilne z głównym urządzeniem. Wybrałem zestaw, który zawierał:

  • Czujnik ruchu PIR
  • Czujnik otwarcia drzwi/okien (kontaktrony),
  • Czujnik temperatury i wilgotności
  • Przycisk (możemy zaprogramować jego naciśnięcia na różne akcje)
  • Zdalnie sterowane gniazdko z wbudowanym watomierzem (wymaga adaptera).

Elementy Xiaomi Home są niewielkie i dobrze wykonane. Szczerze mówiąc, spodziewałem się znacznie gorszych. Moduły Mi Home sprawiają wrażenie solidnych. Ponieważ są małe, moduły można łatwo ukryć. W rzeczywistości zapominamy o nich po kilku dniach. Wszystkie moduły są bezprzewodowo połączone z "centralką" i zasilane małymi bateriami litowymi (niestety każdy element wymaga innej baterii).

Do wszystkich modułów dołączona jest odpowiednio przycięta taśma dwustronna, za pomocą której można je przymocować "na stałe". Nie ma otworów montażowych. Nie stanowi to jednak problemu. Jedynie kontaktron musi być naprawiony. Resztę elementów systemu można zostawić na półce.

Oprogramowanie jest mózgiem systemu inteligentnego domu

Bez oprogramowania opisywany system nie będzie działał. Instalujemy je na smartfonie z systemem iOS lub Android. Cały proces rozpoczyna się od połączenia przez WiFi z naszym głównym modułem. Czynność ta wykonywana jest tylko raz w celu przesłania danych do sieci domowej WiFi.

Po poprawnym podłączeniu modułu, system najprawdopodobniej będzie się przez chwilę aktualizował. Proces ten może być zarządzany przez użytkownika po prostu poprzez kliknięcie odpowiedniego przycisku na ekranie telefonu.

Następnie należy podłączyć każdy pojedynczy moduł Mi Home. Wystarczy wybrać odpowiednią ikonę z oprogramowania i nacisnąć i przytrzymać przycisk, aby uruchomić tryb parowania w czujniku. Po dodaniu kolejnych modułów do systemu, można skonfigurować całość.

Czujnik temperatury i wilgotności to najprostszy sposób na rozpoczęcie pracy. W prosty sposób zbiera on dane. Są one dostępne w postaci wskaźników lub wykresów, które pokazują całą historię odczytów. Wyniki są dostępne niemal natychmiast.

Można też uzyskać dostęp do podstawowych funkcji panelu sterowania systemu. Radio... niestety tylko w języku chińskim (co jest najbardziej bezużyteczną funkcją całego systemu) oraz światło RGB.

Przykłady wykorzystania systemu Xiaomi Smart Home

Producent przygotował scenariusze, które pozwalają nam połączyć różne informacje, takie jak odczyty z czujników, pora dnia czy nasza lokalizacja. Dzięki temu system może wykazać się odrobiną inteligencji. Przykładowe scenariusze obejmują:

Alarm

Jak widać, alarm jest aktywowany po uzbrojeniu centrali przyciskiem lub telefonem. Otwiera ona drzwi lub wykrywa ruch, aby uruchomić alarm. Wtedy właśnie centrala miga i wydaje ustawiony wcześniej dźwięk. W aplikacji znajdziemy gotowe dźwięki dla alarmów, syren policyjnych i dzwonków do drzwi, a także szczekającego psa.

Lampka nocna - wykrywanie ruchu

Czujnik PIR może uruchomić centrale alarmowe, które włączą określony kolor, gdy centrala wykryje ruch.

Lampka nocna - tradycyjna

Centrala będzie rozjaśniać wybrany kolor w określonych dniach i godzinach.

Budzik

W budzikach ustawimy dźwięk, który centrala odtworzy, aby nas obudzić. Budzik można wyłączyć za pomocą przycisku uniwersalnego lub któregoś z czujników.

Dzwonek do drzwi

Centrala wyda żądany dźwięk poprzez naciśnięcie przycisku, wyczucie ruchu lub otwarcie kontaktronów (do wyboru).

Sceny

W programie można również korzystać z gotowych scen. "Sceny" to ustawienia, które pozwalają na zarządzanie całym systemem. Przykładem może być sytuacja, w której wychodząc z domu, po prostu klikamy jeden przycisk. Powoduje to odłączenie wybranych urządzeń, zgaszenie światła i włączenie alarmu.

Możliwość tworzenia scenariuszy przez Xiaomi Smart Home

Możliwość tworzenia własnych scenariuszy powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Za pomocą programu można stworzyć wiele zależności. Mogą one dotyczyć wszystkich czujników, stanu systemu oraz naszej lokalizacji.

Aplikacja ułatwia opanowanie nawet skomplikowanych systemów. Wszystkie moduły można łączyć w grupy i nadawać im odpowiednie nazwy. Dzięki temu można w łatwy sposób kontrolować każde pomieszczenie.

Należy wspomnieć, że do systemu inteligentnego domu można dodać inne czujniki. System ten jest stale rozbudowywany, a Xiaomi dodaje do niego nowe urządzenia.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że moduły zasilające inteligentny dom Xiaomi są bardzo niezawodne. Nie było żadnych problemów technicznych, a baterie nie wyczerpały się. Za mały minus nie można uznać tego, że interfejs aplikacji jest dostępny tylko w języku chińskim ..... Czasami może się zdarzyć, że w telefonie zostaną wciśnięte krzaki, które niewiele mówią. Nie wpływa to jednak na najważniejsze funkcje systemu.