Domowa stacja pogodowa - jaką wybrać?

image

Czy szukasz najlepszej stacji pogodowej? Domowe stacje pogodowe posiadają wiele cech, które mogą je wyróżniać. Urządzenie mierzy szereg czynników atmosferycznych, które na początku są przedmiotem zainteresowania.

Najpierw musimy zastanowić się, jakich informacji szukamy. Drugim krokiem jest przejrzenie wytycznych dotyczących instalacji każdego miernika. Tylko wtedy możemy uzyskać wiarygodne i łatwe do przeanalizowania dane. Zastanów się, czy interesują Cię takie funkcje jak Bluetooth czy WiFi. Dopiero wtedy możesz zacząć oceniać dostępne urządzenia. Pamiętaj, aby dopasować je do swoich wymagań.

Nawet najdroższa domowa stacja pogody będzie Cię kosztować mniej niż kilkaset złotych. Za tę cenę możesz dostać świetne "kombi". Większość jednak kosztuje około kilkunastu złotych. Bardzo dobrą stację pogodową możemy już kupić za 200 złotych.

  • Amatorska stacja pogodowa może mieć następujące funkcje pomiarowe:
  • Pomiar temperatury, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej.
  • Pomiar ciśnienia jest ważny dla osób wrażliwych na jego zmiany
  • Pomiar wilgotności powietrza jest ważny dla osób mających problemy z układem oddechowym. Możliwy jest pomiar pomieszczenia zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz.
  • Prognoza na następny dzień (niektóre stacje ją tworzą, inne pobierają dane za pośrednictwem internetowych serwisów pogodowych).
  • Siła wiatru (aby ją uzyskać musimy umieścić specjalny miernik np. na dachu lub w budynku)
  • Miernik opadów atmosferycznych (może być używany w ogrodzie do określenia ilości deszczu, który spadł na trawnik. Dzięki tej informacji będziemy mogli określić, czy w danym dniu musimy częściej podlewać ogród.
  • Detektor promieni UV,
  • Dodatkowe funkcje to budzik, radio i zegar, a także kalendarz. Do najciekawszych należy na przykład ramka cyfrowa.

Jak ustawić stację pogodową - gdzie ją umieścić?

Dobry montaż jest kluczowy, bez względu na to, czy korzystamy z podstawowego termometru, czy profesjonalnej stacji pogodowej. W przypadku domu montaż jest znacznie łatwiejszy. Jesteśmy bardziej elastyczni i możemy łatwiej wybrać lokalizację czujników. Jako właściciel mieszkania skorzystajmy z balkonu. Ważne jest, aby nie znajdował się on od strony południowej. Dlaczego? Dlatego, że jest ona najbardziej narażona na działanie słońca, więc odczyty będą niemiarodajne. Trudne zadanie będą miały osoby, które mieszkają w mieszkaniach bez balkonu. Może być trudno znaleźć odpowiednie miejsce do jego zamontowania. Jednak przy odrobinie wysiłku jest to możliwe.

Ważne jest, aby stacje pogody były montowane na ścianie lub balustradzie. Nie jest dobrym pomysłem umieszczanie ich na parapecie, zwłaszcza blaszanym.

Możemy zaoszczędzić pieniądze, instalując czujniki w blokach mieszkalnych. Nawet jeśli zostaną umieszczone na zewnątrz bloku, ich raportowane wyniki mogą być zniekształcone. Może to być spowodowane ekranowaniem przynajmniej jednej strony miernika. Postawmy je w domu na dachu, aby odzwierciedlały rzeczywistość.

Warto zainwestować w bardziej złożone stacje pogodowe, jeśli dysponujemy większą przestrzenią. Dwa metry nad ziemią to najlepsza wysokość do montażu. Dzięki temu uzyskasz wynik zbliżony do rzeczywistych warunków pogodowych. W ten sposób montowane są profesjonalne stacje pogodowe.

Można również doposażyć się w czujniki w swoim domu. Możemy kupić czujnik wilgotności gleby, który jest dodatkiem do czujnika deszczu. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć, jakie warunki są możliwe przy pielęgnacji ogrodu. W okresie letnim bardzo przydatny będzie wspomniany wcześniej miernik promieniowania uv. Ciekawą opcją jest stacja pogodowa z czujnikiem smogu.

Domowa stacja pogodowa - czym się kierować przy wyborze?

Jakie funkcje powinna spełniać stacja pogodowa? Co powinna mierzyć domowa stacja pogodowa? Jakie informacje są najbardziej przydatne? Stworzyliśmy poniższą listę stacji pogodowych, aby pomóc Ci odpowiedzieć na te i inne pytania.

TEMPERATURA

Najważniejsze i najistotniejsze jest to, że każda stacja pogodowa, niezależnie od tego jak bardzo amatorska, musi posiadać przynajmniej jeden czujnik. Dobrym pomysłem jest możliwość podłączenia dodatkowych czujników. Najważniejszym parametrem jest zakres temperatur, które mogą odczytać czujniki. Im większy zakres temperatur (np. od -20 do +50 stopni Celsjusza), tym lepiej

BŁĄD POMIARU

Ważnym elementem dokładnych odczytów temperatury powietrza jest margines błędu, jaki może poruszać się urządzenie. Profesjonalne stacje pogodowe będą miały go na poziomie 0,5 stopnia Celsjusza. Modele z niższej półki mogą mieć błędy rzędu 1,5-2degC. Niezależnie od tego, jaki typ stacji pogodowej wybierzesz, ważne jest, aby znaleźć tę informację (zazwyczaj w instrukcji obsługi) i pamiętać o niej za każdym razem.

CZUJNIKI

Dokładność i wiarygodność odczytów określi to, ile czujników ma aktualnie podłączona Twoja stacja pogodowa. Jeśli weźmiemy pod uwagę ruch słońca po niebie, większa ilość czujników spowoduje uśrednienie wyniku. Jest to bardzo pozytywne zjawisko.

ŁĄCZNOŚĆ

Czujniki zewnętrzne wymagają, aby stacje pogodowe były ze sobą połączone. Najpopularniejsza jest bezprzewodowa stacja pogodowa, która wykorzystuje Bluetooth. Jest łatwa w obsłudze i nie wymaga dodatkowych nakładów finansowych.

DANE

Wszystkie informacje, które otrzymuje nasza domowa stacja pogodowa powinny być gdzieś zapisane. Są urządzenia, które nie mają takiej możliwości, ale możemy je znaleźć na rynku. Ta opcja jest warta dodatkowego kosztu. Dzięki tej opcji stacja zapisuje dane historyczne na wirtualnym dysku ("chmurze") i pozwala nam na analizę tych danych.

WYŚWIETLANIE

Ważne jest, aby interesujące nas informacje były wyświetlane w sposób zrozumiały dla użytkownika. Zrezygnowaliśmy też z tradycyjnego termometru. Stacje pogodowe mają zazwyczaj duże ekrany. Dzięki temu łatwiej jest dostrzec najważniejsze dane. Możemy również ułożyć graficznie pogodę na zewnątrz. Podświetlenie dodaje komfortu i wygody. Niektóre stacje pogodowe umożliwiają wyświetlanie informacji na ścianie (miniprojektor). Dzięki temu łatwiej jest je odczytać.

ZASILANIE

Ważne jest, aby dowiedzieć się, w jaki sposób stacja pogodowa jest zasilana. Jeśli chcemy korzystać z niej bez przerwy, potrzebujemy zapasowych baterii. Urządzenia te zazwyczaj korzystają z baterii AAA lub AA.

Najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Są to jedne z najważniejszych punktów, na które należy zwrócić uwagę:

  • Margines błędu odczytu temperatury.
  • Możliwość pomiaru wilgotności powietrza.
  • Funkcja zegara, najlepiej z synchronizacją DCF
  • Wyświetlana data i dzień tygodnia.

Jeśli Twoim nabytkiem jest profesjonalna stacja pogodowa, mogą Cię zainteresować takie urządzenia jak stacja pogodowa z barometrem, stacja pogodowa z wiatromierzem, stacja pogodowa wyposażona w czujnik deszczu, czy stacja pogodowa z radiem.